تاریخ ایران و هم‌بستگی تیره‌های ایرانی

مقالات کوتاه پیرامون تاریخ و فرهنگ ایران و جهان

 
ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/٥/۳۱   کلمات کلیدی:
گفتار چهارم (گاو بالدار با سر انسان)
***

در قسمت خروجي دروازه ملل نيز مجسمه هايي از گاو با بالهاي افراشته عقاب و سر انسان وجود دارد اختلاف بين مجسمه هاي ورودي و خروجي بيانگر اين است كه ساخت هر يك از مجسمه ها نشان دهنده مفهوم خاصي است و هدف از ساخت آنها فقط تزيين نبوده و ميخواستند عقايدشان را براي ما ثبت كنند. داناترين موجود انسان است بال عقاب و بدن گاو نيز در بين موجودات از همه قويترند. اين موجود خيالي شاه را قدرتمندترين موجود و نگهبان كشور نشان ميدهد.
 
 
ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/۳٠   کلمات کلیدی:
گفتار سوم (دروازه ملل)
***

در طرف در ورودي دو گاو ساخته شده بوده كه سر آنها اكنون از بين رفته.
به عقيده ايرانيان باستان و زرتشتيان گاو اولين حيوان آفريده شده توسط اهورامزدا و سرمنشا تمام حيوانات است. در زمان ساخت تخت جمشيد اين حيوان بسيار دوست داشتني بوده است.
در نقش هاي تخت جمشيد گاو به عنوان يابنده و نگهدارنده و نگهبان استفاده شده كه ميتوان گفت سمبل بركت نيز هست. بالاي ورودي و خروجي دروازه 3 كتيبه به سه زبان وجود دارد كه خشايارشا به ياري اهورامزدا اين دروازه را براي تمام ملل ساخته است. به همين علت به آن دروازه ملل ميگويند بعد از عبور از ورودي به سالن انتظار ميرسيم. بقاياي يك كرسي سنگي در اطراف اين سالن وجود دارد. نقش گل نيلوفر بر محل پاشنه در جنوبي مشخص است.


 
 
ساعت ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢٩   کلمات کلیدی:
گفتار دوم (پلكان ورودي)
***

ورودي تخت جمشيد كه يكي از شاهكارهاي معماري جهان است پلكاني است دو طرفه كه 111 پله دارد و مانند دو دست مهربان است كه بر روي شما آغوش گشوده تا شما را از زمين بلند كرده و در سينه خود جاي دهد. براي كوتاه بودن پله ها چند نظريه وجود دارد: عده اي معتقدند با توجه به اينكه بزرگان هر قوم به تخت جمشيد مي آمده اند و اكثر آنها افراد سالخورده اي بودند براي راحتي آنها پله ها را كوتاه ساخته اند تا ابهت و جلال نمايندگان در هنگام بالا رفتن از پله ها حفظ شود.
عده اي معتقدند كه با اسب به درون تخت جمشيد ميرفتند يا براي راحتي حيواناتي كه به عنوان هديه به آنجا برده ميشده پله ها را كوتاه ساخته اند. دو نظريه آخر صحيح به نظر نميرسد زيرا بردن اسب و شتر و گاو و… به جايي كه در روز مراسم سنگهاي آن از زيبايي و شفافي ميدرخشيده و بوي گل از سراسر آن به مشام ميرسيده منطقي به نظر نميرسد


 
 
ساعت ٢:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢۸   کلمات کلیدی:
گفتار نخست (پارسه)
***

بر اساس كتيبه هاي سنگي و لوحهاي گلي كشف شده در تخت جمشيد نام اصلي آن پارسه(parsa) است.
اين بنا كه با مساحت حدود 13.5 هكتار برترين و معروفترين اثر تاريخي ايران به همراه چغازنبيل شوش و نقش جهان اصفحان يكي از سه اثر جهاني ايران است و حدود 2500 سال پيش ساخته شد.
جمشيد پادشاهي افسانه اي است كه بسيار عادل‚ زيباروي و قدرتمند بوده و شباهتهايي با كورش هخامنشي (نخستين بنيانگذار حقوق بشر) داشته است. در شاهنامه شاهكار نجات دهنده زبان پارسي‚ فردوسي بزرگ ساختن كاخهاي عظيم به او نسبت داده شده است و مردم ميپنداشته اند اين بناي با شكوه محل حكومت جمشيد بوده و به آن تخت جمشيد مي گفتند.
اروپائيان به آن پرسپوليس(parsa) ميگويند كه تغيير يافته كلمه persptolis است. اين كلمه كه به معناي ويران كننده شهرها ميباشد توسط يكي از شاعران يوناني براي نام شهر پارسيان به كار برده شده است و بعدها به غلط نام بنا تخت جمشيد شده است. بر اساس لوحهاي گلي كشف شده تمام كساني كه آنجا كار ميكرده اند بيمه بوده اند و حقوق زنان و مردان باهم برابر بوده.اين لوحها علاوه بر اينكه متمدن بودن اجداد ما را نشان ميدهد ياوه گوئي افراد را كه ميگويند پارسه را برده ها ساخته اند به اثبات ميرساند.
تخريب تخت جمشيد را عده اي به اسكندر نسبت ميدهند و عده اي او را چهره اي افسانه اي ميدانند.


 
یک میلیون امضا برای خلیج پارس-پیش گفتار (تخت جمشید)
ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢٧   کلمات کلیدی: تاریخ ایران باستان ،زبان و فرهنگ

شمار دستینه‌ها در پدافند از نام خلیج فارس در برابر نام دروغین خلیج ع رب ی به بالاتر از مرز 1 میلیون رسید.

آمار را می توانید در این نشانی ببینید:

http://www.petitiononline.com/mod_perl/signed.cgi?sos02082

 همراهان گرامی می توانند رایانامه(ایمیل) های خود را با پیوست کردن این لینک به رسانه های گروهی سراسر جهان و همچنین تارنمای گوگل بفرستند و خواستار رسیدگی به این پرسمان شوند.

----------------------------------

پیشگفتار

تخت جمشید صدف سنگی کهنسالی است که گوهر گرانبهای تابناک فرهنگ و هنر اجداد متمدن ما را قرنها برای ما نگهداری کرده.
اگر ما توانایی شناختن و نگهداری این صدف کهن را داشته باشیم این گوهر را که هر لحظه با پیشرفت علم تابناکتر میشود‚ برای هزاران سال دیگر در خود حفظ خواهد کرد. ما باید بدانیم که این فرهنگ و هنر کهن برای ما و آیندگان مایه مباهات است. بازدید از تخت جمشید یعنی دیدن‚ لمس و در نهاین باورفرهنگ غنی ایران باستان. آگاهی از این تمدن و فرهنگ کهن چند هزارساله چمان هر ایرانی اصیل را پر از اشک شوق کرده‚ سپس آه حسرتی بر دل او مینشاند که از کجا به کجا رسیدیم!!! هنر متفکران و هنرمندان در این است که این آه را به اعتماد به نفس و انرژی تبدیل کنند که آری ما میتوانیم دوباره بزرگترین تمدن جهان باشیم چرا که در گذشته بوده ایم.
بازدید از سنگهایی که در نهایت سکوت‚ صلح‚ نوعدوستی‚ تمدن هنر و زیبایی را فریاد میزنند میتواند جرقه ای باشد تا آتش بلند پروازی و پیشرفت را در وجود هر بیننده ایرانی روشن کند. امید است نوشتن ای گفتارها به ایجاد و تقویت آن جرقه کمک کند.


 
باغ رویایی جهان نما (شهر شیراز)
ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢٧   کلمات کلیدی: عکس و فرتور

عکس هایی از باغ رویایی جهان نما (شهر شیراز)

 

 این باغ کهن ترین باغ شیراز است که از آب و رودخانه ی پُرآوزاه ی رکنی مشروب می‌شده و در منطقه ی ویژه ای از شیراز (خیابان حافظ) و در میان آرامگاه حافظ + هفت‌تنان + دروازه قرآن + خواجوی کرمانی + بابا کوهی + باغ ملی + گهواره دید... جای دارد.

برای دیدن عکس ها در اندازه ی بزرگ روی عکس ها کلیک کنید.

 

* هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نام نویسنده و نشانی مجاز است.(کورش محسنی)

 

با درودی دیگر به شما سروران گرامی

از هم اکنون نخست در ۳۰ گفتار به شهر باستانی تخت جمشید(پارسه) خواهم پرداخت.

پس به نام خداوند جان و خرد آغاز مینمایم.


 
تالشان روسپیدان تاریخ ایران
ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢٧   کلمات کلیدی: تاریخ ایران باستان ،تالش ،تالشان روسپیدان تاریخ ایران ،تالش آذربایجان

تالشان روسپیدان تاریخ ایران

 

 

 

 

با درود به شما دوستان گرامی
باید بگم که من پیش از این اطلاعاتی درباره تاریخ, جشنها و بزرگان ایران زمین اطلاعاتی بدست آورده ام که پیش از این در پایگاههای iran click و همچنین در تالارهای گفتمان پایگاه گفتمان و ایران ویج نیز مطرح کرده ام.
و این وبلاگ را تا جایی ادامه خواهم داد که این اطلاعات را تا پایان مطرح کنم.
سپاس از همگی.