تاریخ ایران و هم‌بستگی تیره‌های ایرانی

مقالات کوتاه پیرامون تاریخ و فرهنگ ایران و جهان

گزارش تاریخ‌نگار ارمنی درباره‌ی بابک خرم‌دین
ساعت ۳:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/٢٧   کلمات کلیدی: گارد جاوید ،سپاه بابک ،نام بابک خرمدین ،سرباز بابک

بابک خرم‌دین یک ایرانی به تمام معنا
نام گارد جاوید بر سپاه بابک
کورش محسنی

واپسین تاریخ‌نویس (کپی نویس) ارمنی گزارش داد که: «بابک، سربازان‌اش را گارد جاویدان می‌نامید؛ نامی که هخامنشیان بر سپاه زبده خود گذاشته بودند و ساسانیان نیز از آنها پی‌روی کردند.»

 Crone، The Nativist Prophets of Early Islamic Iran، 6

 

درباره‌ی زندگی‌نامه‌ی بابک خرم‌دین و دروغ‌پردازی‌های پان‌ترکسیت‌ها در این نشانی بیش‌تر بخوانید:

http://ariapars.persianblog.ir/post/145 
گفتآوردی از ویکتور هوگو نویسنده و شاعر فرانسوی
ساعت ٤:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/٢٦   کلمات کلیدی: ویکتور هوگو ،تصویر ویکتور هوگ

گفتآورد امروز: از ویکتور هوگو نویسنده و شاعر فرانسوی

«خوش‌بخت کسی است که به یکی از این دو چیز دست‌رسی داشته باشد: یا کتاب‌های خوب یا دوستانی که اهل کتاب باشند»


 
تمدن مانناها و آجر منقوش ایزیرتو
ساعت ٥:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱٦   کلمات کلیدی: ماننا ،آجر منقوش ،ایزیرتو ،تمدن مانانا

تمدن مانناهادر شمال‌غرب ایران
 آجر منقوش ایزیرتو
کورش محسنی

   آجر منقوش مربوط به پایتخت ماننایی ها یعنی شهر ایزیرتو که در کشور ایران و شهر بوکان جای دارد. بر سر این سرزمین آشوریان و اروارتوها جنگ داشته اند. هنر پُرآوازه‌ی این بخش آجرهای ظریف و منقوش است با رنگ‌های فراوان که پس از نزدیک به 3000 سال هم‌چنان سالم برجای مانده است.
این آجز زیبا هم اکنون در موزه شرق کهن توکیو نگه‌داری می‌شود. این قوم یعنی مانناها در بخش های کردنشین شمال‌غرب ایران جای داشته‌اند.

*هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نشانی تارنگار و نام نویسنده مجاز است. (کورش محسنی)


 
گفتآورد روز: از فرانتس کافکا نویسنده آلمانی‌زبان
ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱٥   کلمات کلیدی: عکس فرانتز کافکا ،فرانتس کافکا ،نقل قول کافکا ،زندگی نامه کافکا

گفتآورد روز: از فرانتس کافکا نویسنده آلمانی‌زبان

«یک کتاب باید یخ‌شکن باشد، برای شکستن دریاهای یخ‌زده‌ی درونِ جان و روان ما»

  فرانتز (فرانتس) کافکا (Franz Kafka) در زوئیه‌ی 1833 زاده شد و در 1924 جان سپرد. وی یکی از بزرگ‌ترین و نام‌آورترین نویسندگان آلمانی‌زبان سده‌ی بیستم است. نوشته‌های کافکا به واورنه‌ی آن‌‎چه در وصیت ‌نامه‌اش آورده بود سوزانده نشد و بیش‌تر آن‌ها پس از مرگ‌اش به چاپ رسید. این نوشته‌ها از ارجمندترین آثار ادبیات غرب به‌شمار می‌آیند.
  پُرآوازه‌ترین نوشته‌های کافکا داستان کوتاه «مسخ» (Die Verwandlung) و رمان «محاکمه» و رمان به پایان نرسیده‌ی «قصر» (Das Schloß) هستند.

*هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نشانی تارنگار و نام نویسنده مجاز است. (کورش محسنی)


 
تیرگان جشن آب‌پاشی! و یادبود آرش کمان‌گیر
ساعت ۳:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۸   کلمات کلیدی: آیین جشن تیرگان ،فال کوزه ،آب پاشی ،مراسم تیرگان

جشن ایرانی تیرگان
جشن آب‌پاشی! و یادبود آرش کمان‌گیر
کورش محسنی

  دهم تیرماه، برابر است با جشن باستانی تیرگان که در گرامی‌داشت تیشتر (ایزدبانوی باران در فرهنگ ایرانی) و که در روز سیزدهم (یعنی روز تیر از تیر ماه) انجام می‌شود که در گاه‌شماری کنونی برابر است با دهم تیرماه. تیرگان را هم زمان روزی می‌دانند که آرش کمان‌گیر از فراز البرز کوه تیر پُرآوازه‌ی خود را رها کرد و مرز ایران و توران با جا سپردن آرش کمان‌گیر مشخص شد. هم‌چنین  به گفته‌ی ابوریحان بیرونی تیرگان روز بزرگ‌داشت جایگاه نویسندگان در ایران باستان بوده است.

  آیین آب پاشی: این جشن بیش‌‎تر در کنار آب‌های روان و چشمه‌ها و ... برگزار می‌شود که در آن شرکت‌کنندگان در جشن در گرمای تیرگان به روی یکدیگر آب می‌پاشند با آرزوی بارش باران. چنین است که آن را جشن آب‌ریزگان / آب‌پاشان و یا سر شوران نیز می‌نامند.

  آیین فال کوزه: از دیگر آیین‌های این جشن پر از شادی، فال کوزه (چکُ دولَه) است. روز پیش از جشن تیرگان دوشیزه‌ای را بر می‌گزینند و به دست او کوزه ای سبز رنگ می‌دهند. وی کوزه را می‌شوید و از آب پاک و زلال پُر می‌کند و روی آن را با دستمال سبز ابریشمی می‌پوشاند و آن دوله را پیش همه‌ی کسانی می‌برد که آرزویی در سر دارند و ایشان نیز یک چیز کوچک مانند انگشتری، گوش‌وار، سنجاق سر و سکه و .. در آب دوله می‌اندازند. دختر دوله را به زیر درختی همیشه سبز مانند سرو می‌برد و در آن‌جا می‌گذارد.

  فردای آن روز یعنی در جشن تیرگان همه‌ی کسانی که در آیین روز پیش بودند گردهم می‌آیند و سالخوردگان با صدایی بلند شعرخوانی را آغاز می‌کنند. در پایان هر شعر دختر دست خود را در دوله یا کوزه می‌برد و یکی از چیزهایی که درون کوزه بوده است را بیرون می‌آورد و بدین گونه دارنده‌ی آن چیز متوجه می‌شود که شعر خوانده شده در پیوند با نیت و خواسته و آرزوی او بوده است.

*هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نشانی تارنگار و نام نویسنده مجاز است. (کورش محسنی)


 
صفویان میراث‌داران هخامنیشان
ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/٤   کلمات کلیدی: صفویان ،هخامنشیان ،شاه عباس ،هنر صفوی

صفویان میراث‌داران هخامنیشان
صفویان بنیان‌گذاران ایران نوین
کورش محسنی

  صفویان ایران نوین را راه‌اندازی کردند. صفویان، افشاریان و زندیان هم‌واره بزرگ‌ترین سد در برابر امپراتوری تُرک عثمانی بوده‌اند و هر سه اندیشه‌ی بازپس‌گیری سرزمین‌های فروان‌روایی‌های هخامنشی، اشکانی و ساسانی را داشتند. جنگ چالدران نمونه‌ی بارز این گونه درگیری‌ها بود که میاتن شاه «اسمائیل صفوی» و سلطان «سلیم عثمانی» رخ داد. عثمانی‌ها پیش از بیرون رانده شدن‌اشان به‌دست شاه «عباس بزرگ» آذربایجان و اران (قفقاز) را به اشغال درآورده بودند و شمار فراوانی از مردم آذربایجان و اران را قتل عام کردند.

  شاه عباس بزرگ خود را میراث‌دار کورش بزرگ می‌دانست و در کل صفویان که ایران نوین را پایه‌گذاری کرده بودند، خود را میراث‌دار هخامنشیان و فرمان‌روایی‌های باستانی ایران می‌دانستند.


  صفویان در جنگ‌های خود هم‌واره با نام ایران می‌جنگیدند و شاه عباس صفوی پایتخت خود را به اسپهان جابه‌جا کرد. ایشان فرهنگ ایرانی، موسیقی، هنر، معماری و ادبیات پارسی را گسترش می‌دادند. شیخ صفی‌الدین اردبیلی، نیای بزرگ صفویان، هشتمین نسل از تبار فیروزشاه زرین‌کلاه ایرانی و کُرد تبار بود.

منبع: محسنی، محمدرضا 1392: "پان‌ترکسیم، ایران و آذربایجان"، نشر سمرقند، چاپ دوم، ص 21

*هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نشانی تارنگار و نام نویسنده مجاز است. (کورش محسنی)


 
گفتآورد (نقل قول) روز: از مارشال مک لوهان
ساعت ٤:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱   کلمات کلیدی: مارشال مک لوهان ،نقل قول ،جمله درباره کتاب ،کتاب خوانی

گفتآورد (نقل قول) روز: از مارشال مک لوهان

 «چگونگی (کیفیت) زندگی شما را دو چیز تعیین می‌کند: 1- کتاب‌هایی که می‌خوانید 2- کسانی که با آن‌ها در پیوند هستید»

  مارشال مک‌لوهان Marshal McLuhan زاده‌ی سال 1980 ترسایی (میلادی) در کشور کانادا/ استاد مرکز مطالعات رسانه‌ای تورنتو است که مفهوم دهکده‌ی جهانی را پایه گذاشت. وی به فنآوری‌های ارتباطی و رسانه‌ای ارج بسیار می‌گذاشت و رسانه‌ها را به دو دسته‌ی سرد و گرم بخش‌بندی کرد. مک‌لوهان تلوزیون را غول خجالتی و رادیو را تَبل قبیله‌ای می‌نامید. وی نظریه‌های برجسته‌ای در زمینه‌ی گردانندگی (مدیریت) ارتباطات داشته است.

  شماری از آثار مک لوهان: 1- کهکشان گوتنبرگ 2- شناخت وسایل ارتباطی 3- جنبش های 1990 4- جنگ و صلح در دهکده جهانی 5- پیام و ماساژ 6- جنگ الکترونیک 7 -برای درک رسانه ها

*هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نشانی تارنگار و نام نویسنده مجاز است. (کورش محسنی)