ونسان ویلِم وَن گوگ

10 نقاشی برگزیده

  وَنسان ویلِم ون گوگ یا فینسِنت فان خوخ (به هلندی: Vincent Willem van Gogh) ‏ (۳۰ مارس ۱۸۵۳ - ۲۹ ژوئیه ۱۸۹۰) نگارگر نامدار زاده ی هلند بود. هرچند او در زمان زندگی اش در گمنامی کامل به سر می‌برد ولی اکنون به عنوان یکی از پُرآوازه ترین نقاشان پسادریافتگر (پست‌امپرسیونیست) شناخته می‌شود. او در سال های زندگی به شدت از بیماری روانی رنج می‌برد و همین جریان به خودکشی او منجر شد.

  ون گوگ جوانی خود را به عنوان دلال آثار هنری، آموزگار و واعظ مذهبی گذراند. او باورهای دینی ژرفی داشت و مدتی در انگلستان و نیز در میان کارگران معادن زغال سنگ بلژیک به عنوان مبلغ غیرروحانی مسیحی فعالیت کرد. پس از روبرو شدن با آثار ژان فرانسوا میله عمیقا تحت تاثیر نقاشی‌های او و پیام اجتماعی آن‌ها قرار گرفت. در همین زمان بود که طراحی را به گونه ی جدی و حرفه‌ای آغاز کرد. برادر جوان‌ترش تئو که به خرید و فروش تابلوهای نقاشی اشتغال داشت بعدها باعث آشنایی او با نقاشان دریافتگر (امپرسیونیست) شد.

  او فعالیت هنری خود را به عنوان طراح و نقاش از سال ۱۸۸۰ و در سن ۲۷ سالگی آغاز کرد. وی از آنجاکه در سن ۳۷ سالگی درگذشت، در واقع همگی آثارش را در ۱۰ سال آخر عمر کوتاه خویش آفرید که شامل ۹۰۰ نقاشی و ۱۱۰۰ طراحی می‌باشد. برخی از پُرآوازه ترین آن‌ها در ۲ سال پایانی عمرش کشیده شده‌اند. او تنها در ۲ ماه پایانی عمرش ۹۰ نقاشی برجای گذاشت.

  ون گوگ در آغاز از رنگ های تیره و محزون بهره می برد تا اینکه در پاریس با دریافتگری (امپرسیونیسم) و نودریافتگری (نئو امپرسیونیسم) آشنا شد و این آشنایی پیشرفت هنری او را سرعت بخشید.

برگرفته شده از دانش نامه ی آزاد ویکی پدیا

نگار خانه / مجوعه نقاشی های ون گوگ

برای دیدن عکس ها در اندازه ی بزرگ روی آنها کلیک کنید

       

       

* هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نام نویسنده و نشانی مجاز است.(کورش محسنی)