جشن سپندارمزگان (سپندارمذگان) یا والنتاین؟

 

 جشن اسپندگان

با درود

 دوست ارجمندی با نام یونس در بخش پیامها درباره جشنی همانند جشن valentine در ایران باستان پرسیده بودند.

 هر آینه تا آنجایی که من  میدانم در میان جشنهای ایرانی جشنی با نام جشن اسپندگان وجود دارد که تا اندازه ای همانند جشن valentine است.

 اسفندگان از جمله جشن های ماهیانه ای است که با سد افسوس، از گذشته ی برپایی آن آگاهی چندانی نداریم. اما بنا بر گفته ابوریحان بیرونی در ایران قدیم جشنی با نام مزدگیران یا مردگیران در بین مردم رواج داشته است. از ویژگیهای این جشن که زمان برگزاری آن 5 روز نخست ماه اسفند بوده، استراحت کامل زنان از کار و تلاش و کوشش، و فرمانبرداری کامل مردان از زنان بوده است. در این چند روز به پاس تلاش یکساله زنان، مردان وظایف ایشان را بر دوش گرفته و با این کار، فعالیت های یک زن را تجربه می کردند و در عین حال دادن هدیه در این روز به زن خانه از آداب و رسوم جشن بوده است. 
 به هر حال آنچه که می دانیم ویژگی این جشن است که به نام سپنته آرمئیتی یا فروزه از خود گذشتگی و فروتنی و مهر بی پایان ، مزین است. سپنته آرمئیتی (سپندارمذ) یا اسفند امروزی ، نام چهارمین امشاسپند و نام پنجمین روز هر ماه است که در جهان مادی نگهبان زمین می باشد. سپنته آرمئیتی ، فروزه ای است با ویژگیهای زنانه و مادرانه یعنی مهر و عشق بی پایان و تواضع و فروتنی که به راستی زمین نمادی نیکو بر آن است. 
 بنابر سالنامه زرتشتی ، روز اسفند از ماه اسفند یعنی پنجمین روز از این ماه و بنابر تقویم امروزی، 29 بهمن ماه روز سپاسداری از جایگاه زنان و مادران است.

********************************************************

 

محسنی

سپندارمزگان(29 بهمن) یا والنتاین؟!

 

 

 شوربختانه چندیست که مردم ایرانزمین برگزاری جشن ها و آیین های بیگانه را نشانه ی پیشرفت, تمدن و فرهنگ می دانند و آرام آرام شاهد برپایی جشن کریسمس و والنتاین و... در کشوری هستیم که خود از هزاران سال پیش تاکنون پیشگام در این گونه مراسم و آیین ها بوده است. امروز به آرامی آراستن درخت کریسمس جای سفره ی هفت سین و خوان جشن مهرگان را می گیرد و یا «والنتاین» جای «سپندارمزگان» را یا کریسمس جای نوروز را. امروز آرام آرام, واژگانی چون hi , time , by , ok , sorry , Thanks , Merci جای واژگانی چون درود, زمان, بدرود, ببخشید!, سپاس را می گیرند!

 

این وادادگی فرهنگی بی گمان به انگیزه ی نداشتن آگاهی کافی جوانان از فرهنگ کهن, اصیل و با شکوه ایران است. بیگفتگوست که اگر جوانان و مردم از ریشه های جشن هایی چون جشن "شب چله, جشن سپندارمزگان, جشن مهرگان, جشن تیرگان, جشن نوروز, جشن سده, جشن چهارشنبه سوری و..." آگاه بودند هیچگاه به سراغ آیین های غیر ایرانی نمی رفتند!

 

برای نمونه جشنی به نام والنتاین (Valentine ) در روز 25 بهمن ماه (14 فوریه) چند سالیست چنان در میان ایرانیان گسترش یافته که در این روزها فروشگاه های کالاهای لوکس و کادویی نیز به گونه ای هماهنگ رنگ و بویی دیگر میابند. از هر کس درباره ی این جشن بپرسید, به سادگی داستان پادشاه رومی کلودیوس را بازخواهد گفت که: «کلودیوس بر این باور بود که, سربازهای مجرد سربازهای توانمند و بهتری هستند! بنابراین سربازان رومی را از هر گونه پیوند زناشویی بازمی داشت. در این میان کشیشی به نام والنتیوس(=والنتاین) پنهانی سربازان رومی را با دختران مورد نظرشان عقد می کرد. سرانجام او به زندان افتاده و در زندان دلباخته ی دختر زندانبان می گردد و در پایان نیز او را به جرم عاشقی به دارمی آویزند و از آن پس, این روز را به یاد او گرامی می دارند و روز عشاق نامیده اند!»

 

 آیا براستی این داستان و افسانه ی آشفته و بی سر و ته, دَرخور تبدیل شدن به نماد عشق و دلدادگی در میان ایرانیان با آن فرهنگ و شهریگری کهن است؟! آیا با بررسی و تیزنگری در آداب و آیین کهن ایرانی/آریایی نمی توان نمادی زیباتر, خردمندانه تر و کهن تر را از دل فرهنگ سترگ ایرانی بیرون کشید؟

 

 بی گمان چنین خواهد بود. همانگونه که اروپاییان تحت تاثیر آیین کهن و دست کم 8 هزار ساله ی آریایی/میترایی به دروغ و با شیوه ای زیرکانه توانستند زادروز حضرت مسیح را با زادروز مهر/میترا یکی کرده و آیین هایی چون : فدیه, نیاز, روزه, رستاخیز, حساب و میزان, دوزخ و برزخ و... نیز مراسم و آدابی چون عشا ربانی, غسل تعمید, ناقوس زدن و نوازندگی به هنگام نیایش را از آیین مهر ِ ایرانی وام بگیرند, بیگفتگوست که در فرهنگ کهن ایران می توان به جایگزینی دَرخور برای جشن تازه از ره رسیده و بیگانه ی والنتاین برخورد.

 

 

 

 نخست باید گوشزد نمود که در ایران باستان هر 30 روز ماه, برای خود یک نام ویژه داشتند. برای نمونه: روز یکم هر ماه «اورمزد», روز دوم هر ماه «بهمن», روز شانزدهم هر ماه «مهر» بود که هر زمان, نام ماه جاری با روز آن یکی می گشت, آن روز را جشن می گرفتند. برای نمونه: مهرروز از مهرماه, جشن مهرگان(16 مهر) و یا بهمن روز از بهمن ماه جشن بهمنگان(2 بهمن) و... چنین بود که ایرانیان همواره هر ماه در یک محیط خانوادگی و به دور از هرگونه کژروی, گردهم آمده و با این کار روح شادی و شادابی و همبستگی را گسترش می دادند.

 

 با این پیش زمینه و روشنگری کوتاه, به سراغ جشن اسپندگان/سپندارمزگان می رویم. روز پنجم هر ماه در ایران باستان «سپنته آرمئیتی» یا «سپندارمز» نام دارد. پس بنابراین, در آیین کهن ایران, روز پنجم از اسفندماه جشنی برپا می گردد به نام جشن «اسپندگان» یا «سپندامزگان».(امروزه با توجه به وجود شش ماه 31 روزه در گاهشماری کنونی, این جشن در روز 29 بهمن ماه بگزار می گردد)

 

 ویژگی این جشن است که به نام «سپنته آرمئیتی» یا فروزه ی از خود گذشتگی و فروتنی و مهر بی پایان ، مزین است. این روز با زمین در پیوند سَرراست و زمین نشانی از عشق, دلدادگی و فروتنی است. زمین در فرهنگ کُهن و پُربار ایرانی نمادی از عشق و دلدادگیست. در این روز رسم بر این است که زنان به شوهران خود هدیه پیشکش کرده و مردان نیز زنان و دختران را گرامی داشته و به آنها هدایایی پیشکش کنند.

 

 پس همانگونه که آشکار شد, ایرانیان خود هزاران سال پیش از دیگر ملتها, آغازگر و بنیانگزار چنین مراسمی بودند و برگزاری آیین های بیگانه و تازه از ره رسیده ی غربی, نشانی از ناآگاهی و خودباختگی فرهنگیست. آشکار است کشور و ملت ایران با شهریگری بیش از 8 هزار سال, نیازی به وام گیری نابخردانه از مراسم و آداب بیگانگان ندارد. تنها بسنده است که به فرهنگ کهن و اصیل ایرانی رجوع و با آن آشنا گردیده و در راه زنده سازی آنها بکوشیم.

/ 33 نظر / 301 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمد مولائی

ای کاش تمامی این سنتهای عزیزمان را با مواردی همچون آن جشن نه چندان زیبای آهنا مقایسه نکنیم. به نظر من فرهنگ ما بسیار ریشه دارتر از جشن آنها است. ترجیح می دهم جمله هایم را این گونه بگویم: جشن آنها شبیه به اسپندگان ما می باشد.

پژواک طاهری

بنده دانشجوی دانشگاه کاشان بوده و مشغول تحقيق روی جشنهای ايران باستان هستم. لطفا در اين زمينه اگر ممکن بود با بنده از طريق ميام تماس گرفته و اگر سايت و يا کتبی را سراغ داريد که بتواند در اين زمينه کمکم کند ، آنها را به من معرفی کنيد.

آر یانا

سپاس فراوان...

برزگر

سلام قربان از زحمت جنابعالی برای چنین نوشته ی به جایی ممنونهم و می خواست اجازه بگیرم از نوشته ی شما در سایت شعر نو http://www.shereno.com با ذکر منبع و نام جنابعالی برای استفاده دوستان استفاده کنم از لطفتون ممنونم موفق باشید

سعید

درود دوست نادیده فقط سپندار مزگان آفرین

آریا

درود بر شما دوست عزیز مدیریت محترم از اینکه سایتی رو می بینم که در راستای تر.یج و نشر فرهنگ آریــایی و ایران باستان تلاش می کند بسیار خوشنود می شوم. امید است که شاهد بهبود و ارتقای روز افزون سایت محترم شما در بین جامعه ایرانی باشیم. لطفاَ اگر مایل بودید لینک وبلاگ ما را نیز به سایت خود اضافه بفرمایید. قبلا لینک سایت شما در دو آدرس وبلاگ من که در پایین قرار دارد قرار داده ام. از زحماتی که می کشید کمال تشکر را دارم. www.chaapariya.blogfa.com www.chaaparya.blogfa.com

فریبا143

سلام و درود ایم روزا خیلی به ایران و تاریخچه ش فکر میکردم چرا نمیتونیم آیین های اصیل ایرانمونو دوباره زنده كنيم؟ من و عشقم تصميم گرفتيم از امسال به بعد به جاي ولنتاين، سپندار مزگانو جشن بگيريم به نظر من بايد 5 اسفندو جشن گرفت نه 29 بهمن مسخره ست كه با وجود اسمش (سپند) اونو توي بهمن جشن بگيريم مثل اينه كه مهرگانو توي آبان جشن بگيريم حالا مثلا اگه روزاي عزيزو پر بركت مثل شباي قدرو بگيم دقيق بودن روزش مهمه ولي اين موضوع نيازي به دقيق بودن تقويمي نداره موفق باشيد بدرود

محیا

سلام دوست خوبم !من کاملا حرفت رو قبول دارم ولی به نظر من هر دوش قشنگن . ما ایرانیا دنبال یه بهونه میگردیم تا جشن بگیریمو به هم کادو بدیم ممنون از مطلب قشنگت

ایمان

سلام جنش سپندارمزگان روز 5 اسفند برگزار میشه. میتونین از سایت ویکی پدیا هم ببینین.

علی مازندران

به نظرم باید روز 1 اسپند رو جشن گرفت. 29 بهمن با نام سپندارمزگان جور در نمیاد.