آرتمیس/نخستین زن دریانورد

آرتمیس (نخستین زن دریانورد ایرانی)

***

آرتمیس Artemis نخستین زن دریانورد ایرانی است که در حدود 2480 سال پیش، فرمان دریاسالاری خویش را از سوی خشایارشاه هخامنشی دریافت کرد و اولین بانویی میباشد که در تاریخ دریانوردی جهان در جایگاه فرماندهی دریایی قرار گرفته است. در سال 484 پیش از میلاد، هنگامی که فرمان بسیج دریایی برای شرکت در جنگ با یونان از سوی خشایارشاه صادر شد، آرتمیس یکی از فرمانروایان سرزمین کاریه (یکی از بخشهای سوریه کنونی) با 5 فروند کشتی جنگی که خود فرماندهی آنها را در دست داشت، به نیروی دریایی ایران پیوست. در این جنگ که ایرانیان موفق به تصرف آتن شدند، نیروی زمینی ایران را 800 هزار پیاده و 80 هزار سوار تشکیل میداد و نیروی دریایی ایران شامل 1200 کشتی جنگی و 3 هزار کشتی حمل ونقل بود. آرتمیس در سال 480 پیش از میلاد در جنگ سالامین Salamine که بین نیروی دریایی ایران و یونان درگرفت، شرکت داشت و دلاوریهای بسیاری از خود نشان داد و با ستایش دوست و دشمن روبرو شد.

او در یکی از دشوارترین شرایط در جنگ سالامین، با دلیری و بیباکی کم‌مانند بخشی از نیروی دریایی ایران را از خطر نابودی نجات داد و به همین دلیل به افتخار دریافت فرمان دریاسالاری از سوی خشایارشاه رسید.

در سالهای دهه 60 میلادی، در دوران حکومت پهلوی، نیروی دریایی ایران، برای نخستین بار ناوشکن بزرگی را به نام یک زن نامگذاری کرد و او (آرتمیس) بود.

ناوشکن آرتمیس در دوران خدمت «دریاسالار فرج‌الله رسائی» به آب انداخته شد و سالها بر روی آبهای خلیج فارس پاسدار سواحل ایران بود.
/ 5 نظر / 5 بازدید
at

salam kar e kheyli jalebiye omidvaram movafagh bashi hatman edame bede

azad

درود بر شما ،مطالبتون خيلی جالب و آموزنده هست.شادزی مهر افزون

Ali

salam mer30 az matn'' ama mishe sarcheshmeye in matn ro ham bezarid... adad va tedad'e nafarati ke estefade kardin bishtar be neveshte haye herodout mikhor... toosh benazar mobaleghe shode... 800,000 nafar chizi kamtar az un 1,000,000 nafari nist ke to 300 mibinim va hame midunim ke dorost nist... lotfan be adad tavajoh konid... khoob bashid va shad zid

سولماز

سلام. از متن جالبتون خيلی ممنون.من از آرتميس خيلی از بابام شنيده بودم آخه بابای من نیروی دریایی بوده و سوار کشتی آرتمیس هم شده بود. به خاطر همين ای دی من از اول اين بوده و بهش هم افتخار می کنم و هم آرزو داشتم و دارم ميتونستم عضو نيروی دريايی بشم اما با قوانين اين رژيم ممکن نيست. در ضمن چرا ما ايرانيها اصرار داريم بگيم مثلا تعداد سربازان يا کشتی های خشايار شاه در نوشته های هرودت اغراق بوده شايد واقعا اون تعداد بوده.به اندازه کافی تاريخ ما داره تحريف می شه بهتر حداقل خودمون ازش ايراد نگيريم.

تامی

ازارتمیس خوشم میاد... ممنون که یادشو یاداور شدین