اران و آذربایجان

آذربایجان و اران
اران، بخش شمالی رود ارس

کورش محسنی

  اران یا قفقاز یا آلبانی به سرزمین‌های بخش شمالی رود ارس گفته می‌شود که امروزه گاهی با نام ایرانی‌شمالی نیز خوانده می‌شود. تا چند سال پیش و پیش از جداسازی سرزمین اران که همواره بخشی از ایران بوده است، هیچ گاه به سرزمین‌های شمالی ارس، در هیچ سندی نام آذربایجان داده نشده است. در پیمان‌نامه‌های ننگین گلستان و ترکمان‌چای در زمان فتحعلی شاه قاجار نیز هیچ گاه از سرزمین‌های شمالی رود ارس با نام آذربایجان یاد نشده است. آریان (سده ی دوم میلادی) نیز از آلبانیای قفقاز و آذربایجان به عنوان دو سرزمین جدا یاد می‌کند.

  دولت‌های عثمانی و شوروی کوشیدند با پافشاری بر روی نام جمهوری آذربایجان بر بخش شمالی رود ارس، وانمود سازند که این دو سرزمین -یعنی اران و آذربایجان- از آغاز سرزمینی یک‌پارچه بوده‌اند و هم‌اکنون از هم جدا افتاده‌اند و باید روزی به یک‌دیگر بپیوندند. شوروی با این کار می‌توانست پس از جدا سازی اران از ایران، بخش آذربایجان و سپسس کردستان و خوزستان را نیز به خاک خود بیافزاید و سرانجام به آب‌های گرم خلیخ فارس (persian gulf) دست پیدا کند.

  این پرسمان را بارتولد که زمانی در وزارت خارجه روسیه بود چنین بازگو می‌کند: "نام آذربایجان (اران) از آن روی برگزیده شد که گمان می‌رفت با برقراری جمهوری آذربایجان، این سرزمین و آذربایجان یکی شوند. هرگاه لازم باشد نامی انتخاب کرد که سراسر جمهوری آذربایجان [شوروی] را دربرگیرد، در آن صورت می‌توان نام اران را برگزید. گروهک کمونیستی فرقه‌ی دموکرات آذربایجان به رهبری پیشه وری نیز در همین راستا و با کمک شوروی ایجاد شد. 

  امروزه نام‌های تازه‌ای از سوی قوم‌گرایان به میان آورده شده است همانند «آذربایجان جنوبی» و «آذربایجان شمالی» که هیچ کدام از این نام‌ها دارای پیشینه و اصالت تاریخی و علمی نیستند و تنها با مقاصد قوم‌گرایانه و برای بهره‌برداری به‌دست جدایی‌خواهان، ساخته و پرداخته شده‌اند.

منابع:
رضا، عنایت الله: "اران از دوران باستان تا آغاز عهد مغول"
محسنی، محمدرضا 1389: "پان‌ترکیسم، ایران و آذربایجان" انتشارات سمرقند

*هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نشانی تارنگار و نام نویسنده مجاز است.

/ 47 نظر / 363 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اگر قرار بود

نام گذاری ایران در سال 1936 توسط رضاخان صورت گرفت بعد از اشغال سرزمین اعراب جنوب .اذربایجان.وبلوچستان قبل از اون فقط در کتاب فردوسی به اسم ایران اشاره شده بود و توی هیچ کتاب تاریخی شعری اسمی از ایران نبود جز بلاد فارس که سرزمین فارسها بود اصفهان-تهران-کیور-شیراز-قسمتی از مشهد جز ترکستان و امتداد جغرافیایی ایران توی اون نقشه های قدیمی مستعمرات ایران بود انسانهایی با فرهنگ متفاوت از فارسها اما تحت سلطه ی فارسها. جالبه چقدر از حمله ی اعراب بد گفتن اما تو اون زمانها جهانی رو برای کشور گشایی به خون کشیدن و برعکس اعراب که یک رسالت حداقل داشتند و اونم دین خدا بود.

اگر قرار بود

درصد فارسها در کشورهای مختلف. تاجیکستان:90% افغانستان:60% ایران: دست بالا میگیرم به خدا برادران فارس ناراحت نشن 45% امتداد بلاد فارس به سمت شرق و ایران بزرگ در واقع باید اون قسمت باشه این چیزی بود که روزنامه ی نیروهای مسلج امریکا دوسال پیش چاپ کرد میتونید نگاه کنید. SEARC IN GOOGLE new middle east map

arazli

بابا چرا خودتونو عذاب می دین؟همه قبول کردن که تاریخ و تمدن ترکا خیلی خیلی بیشتر از فارساست.آهای فارسا خودتونو قول نزنید.اخه تا کی؟؟؟؟؟؟ یاشاسین آنا یوردوم آذربایجان AZARBAYCAN IS NOT IRAN

کورش

خب همین حرفا را میزنید که میگیم خرید دیگه !!!

مجید

از دوستان ایرانیم می خوام که در دام عوامل خودفروخنه روس ها نیفتند. حواب این زیر ارمنستان ها رو محمد تبریزی یک ایرانی وطن پرست داده. این ها یه مشت روس گدا گشنن که تازه آدم شدن فکر می کنن خبریه! صدام رو هم بچه های باغیرت آذری با بقیه ایرانی ها از کشور بیرون کردند. هم وطنان فارس و ترک گول این روس ها رو نخورید.

مجید (برگرفته از محمد تبریزی)

سن و سنون امثالون معلومدی کی هارالیسوز و هاردان سو ایچیسوز، من کی تبریزیم، ایرانی اولدغوما ایفتیخار ایلیم؛ چون ایرانیلر آریائی دیلر و اگه سن تاریخی باشارسون، مهد آرایائلر آذرپادگان واریمیش. من بی وجب ایران وطنیم خاکین، دونیاینان عوض اِلمیرَم. ایراندا هچ فرقی بین ترکنان و فارس یوخدی. بو ایران شمالی هم بیزیمدی، اولار بیزدن دیلر و هم وطن و بو تِزدیکدَ گرک ایرانین آغوشونا قئیدَلر.

زنجانلي

ای هرز گیاه باغ ایران ***** ای روبه سرزمین شیران بازی ننمای با دم شیر ***** هر چند به دست اوست زنجیر توهین ننمای به قوم وخویشم***** که ازهرجهتی من از توبیشم درمحضرترک ادب نگه دار***** سرخم کن وحرمت وادب دار ما با ادبیم با ادب باش ***** واز بی ادبی گزیده لب باش ما ترک غیور و قهرمانیم ***** ما سرورمردم جهانیم ما ملت قهرمان ترکیم ***** ما زاده ی سرزمین گرگیم پا چون به حریم ما گزارید ***** ساکت شده پارس کم نمایید

تـوران

خوب، متاسفانه برخی ها خود را برتر از سایر مردم می دانند و می گویند که حتماً باید شما فرهنگ و آداب ورسوم و ارزش های خود را کنار بگذارید و به راه ما بروید و این همان نژاد پرستی است . بالاجبار زبان مادری ما را می گیرند و وقتی بخواهیم از زبان خود دفاع کنیم . نتنها برچسب سیاسی و تجزیه طلبی و خائن و مزدور و پانترکیسم می خوریم. بلکه بیشتر ما را تحت فشار و زور قرار می دهند . ما ملت تورکیم و تا به حق وق حقوق خود نرسیم . با صدای هارای هارای من تورکم /نفرت خود را از قوم نژآد پرست فارس ابراز داشته و حهت گیری خود مان را دنبال خواهیم کرد یآآاشاسین آذربایِجان ایگیدلری

وطن پرست

دارید بی خودی عمرتونو تلف میکنید این حرفها دیک کهنه شده همه کشورها دارن پیشرفت میکنند ولی ماچیکار میکنیم یک مشت آدم بی سواد جمع شدند دارن در مورد تاریخ و تمدن یک سری حرفهای چرت پرت میزنند که هیچ علمی هم ندارند بی خودی خودشونو خسته میکنند

وطن پرست

يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَايلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ (13) ترجمه : اى مردم! ما شما را از يک مرد و زن آفريديم و شما را تيره‏ها و قبيله‏ها قرار داديم تا يکديگر را بشناسيد؛ (اينها ملاک امتياز نيست،) گرامى‏ترين شما نزد خداوند با تقواترين مردمندو خداوند دانا و آگاه است! (13)