زبان پارسی زبان ملی ایرانیان است نه قوم فارس

زبان پارسی زبان ملی ایرانیان است نه قوم فارس
سنجش زبان ملی در ایران و آمریکا
کورش محسنی

آیا می‌دانستید که در کشور آمریکا نزدیک به 35 میلیون اسپانیولی‌زبان وجود دارد؟ (منبع1)
آیا می‌دانستید که در آمریکا نزدیک به 25 میلیون آلمانی، ایتالیایی، چینی، پارسی، فرانسوی، ویتنامی، تاگالوگ و... وجود دارد؟(منبع2)
آیا می‌دانستید در آمریکا نزدیک به 40 میلیون سیاه‌پوست وجود دارد که بی‌گمان زبان کهن و راستین آن‌ها انگلیسی نبوده و آفریقایی بوده. (منبع3)

  یک زبان ملی یعنی زبان «انگلیسی» در کشور آمریکا به عنوان پیوند دهنده‌ی این اقوام (و حتی ملت‌ها) گوناگون وجود دارد و آموزش‌گاه‌های دولتی برای کودکان تدریس می‌شود. هیچ‌کس این زبان ملی یعنی انگلیسی را زبان قوم انگلیس!! نمی‌داند و همه این زبان را زبان ملی خود می‌شناسند.

  زبان پارسی امروزی زبانی است که از شمال‌شرق ایران و خراسان بزرگ برخاسته و ارتباطی با قوم فارس در مرکز + جنوب غرب + جنوب ایران ندارد.
  باید دانست که زبان پارسی بیش از هزار سال در میان اقوام ایران به عنوان زبان ملی و پیوند دهنده نقش بازی کرده و ادیبان، شاعران و... از میان تک تک اقوام به این زبان غنا و پُرباری بخشیده‌اند. در نتیجه زبان پارسی ربطی به قوم فارس ندارد و افتخارات و بزرگی‌های آن مربوط به همگی اقوام ایرانی است.
---------------
منبع1 : "Language Spoken at Home by the U.S. Population, 2010", American Community Survey, U.S. Census Bureau, in World Almanac and Book of Facts 2012, p. 615.
منبع2:  "Foreign Language Enrollments in United States Institutions of Higher Learning". MLA. fall 2002. Retrieved October 16, 2006.
منبع3)According to U.S. Poplock U.S. Popclock

+ نگاهی به کتاب: "پان‌ترکیسم، ایران و آذربایجان" / در تارنمای ایران‌چهر

 *هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نشانی تارنگار و نام نویسنده مجاز است. (مهرداد آتورپاتگانی)

/ 14 نظر / 79 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کریمی

حتما فکر می کنید ، خیلی تخم دو زرده ای کردین!؟ کانادا هم بغل آمریکاست، سری هم به آنجا بزنید. ضمنا کسی مشکلی با زبان مشترک اقوام ندارد، اما این زبان مشترک هم که نباید زبانهای اقوام را ببلعد و نابود کند!

man

Man ke ray nadam zeban farsi zeban moshterek beshe. 100 sal pisham madaramun ve pedaramun ray nadan. do se ta adam neshastan vase khodeshun dukhtan ve boriden. bas konid in charandiyat ro. donyaye modern donyaye moderene.

آذرنوش

میخواستم ببینم این کسی که گفتن زمانی زبان رسمی مردم ایران ترکی بوده به کدامین برش زمانی اشاره دارند ؟نکند این رسمی شدن زبان ترکی در ایران که ادعایش را دارد به زمان پسا ساخت دستگاه زمان باز می گردد؟ یک نمونه از پیروزی های زبان پارسی آن است که هتا جدایی خواهان می توانند به زبان پارسی بنویسند وبخوانند ولی ایرانیان تنها به زبان پارسی است که می نویسند و می خوانند

مهسا

پیوند ایرانیان با زبان پارسی نا گسستنی است

اشکان

پاینده ایران

اون جا امریکاست وکشوری با امکانات خوب و امکان پیشرفت برای همه نه مثل اینجا که ما شهروند درجه دویم وزیر بلیط شما با این زبان مسخره که به هیچ دردی نمی خوره ای کاش در مقابل زبان ازد ست رفته انگلیسی یاد میگرفتیم نه فارسی احمق جون

زنجانی

من به عنوان ترک آذربایجانی ساکن زنجان زبان فارسی رازبان خود نمیدانم واین زبان بازور به آذربایجان تحمیل شده است ماترک هستیم وخواستارتدریس زبان ترکی درمدارس آذربایجان ایران .به امید خدا وعده های دکترروحانی درمورد تاسیس فرهنگستان زبان ترکی وتدریس زبان اقوام ایرانی به مرحله عمل برسد .من خودم راترک میدانم وهیچ انسیتی بازبان فارسی ندارم.طرز تفکر شماایران رابه سمت تجزیه میبرد.ایران کشوری کثیر الملت است وباید اقوام به حقوق همدیگراحترام بگزارند اگرقرار برشعارهای شئونیسمی باشد برادرفارس من ماترکها بهترازشما وقوی ترازشما می توانیم عمل کنیم اما ما به دموکراسی ایمان داریم .درآخر ما به زبان ترکی خودمان افتخار میکنیم وهیچ احساسی به سایر زبانها ازقبیل فارسی نداریم .متاسفانه باسیاستی که دولت فارس ایران گرفته فاصله قومیتی درایران روز به روز زیادتر میشود ومسبب این کارهم دولت فارس زده ایران است.یاشاسین جنوبی آذربایجان

رضا

وطن برای ما فقط آذربایجان است ایران را به رسمیت نمیشناسیم ایران دیر یا زود به شوروی سابق یا سوریه فعلی تبدیل خواهد شد

ایرانویچ

سپاس از مطلب مفید و خوب... کامنت یکی از ترک ها خوندم , خیلی خندیدیم. می گفت ما ترکیم و زبانمان ترکی ست و زبان پارسی تحمیلی بوده . حال باید از اینها پرسید آیا زبان ترکی شما تحمیلی نبوده , یعنی از اول تاریخ بشر شما با این زبان صحبت می کردید .