ققنوس و ایران

کوتاه درباره ی قُقنس

 قُقنس مرغی افسانه ای و ایرانی همانند سیمرغ است. قُقنس مرغی خوش رنگ و خوش آواز است که منقار او سیصد و شصت سوراخ دارد و بر کوه بلندی در برابر باد مینشیند و آواهای نغز و شگفت از منقار خود بر می آورد. هزار سال میزید و چون سال هزارم فرا میرسد و مرگش نزدیک میگردد‚ هیزم فراوانی گِرد خویش می آورد و بر بالای آن مینشیند و آهنگی شیرین میسراید و بالها بر یکدیگر میزند : بدان گونه که از بال او آتشی میجهد و در هیزم می افتد و او در آتش خود میسوزد و از خاکسترش تخمی پدیدار میشود و از آن قُقنسی دیگر بر می آید.

ایران نیز همچون آن مرغ بی همتا بارها در چنین آتشی سوخته و بار از خاکستر خویش زاده است : این دو همانندند.
مرغ افسانه ای ققنوس
/ 29 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آریانا

درود دوستان با شما موافقم به این ادرس بیایید این کهتر نیز ضد تازی میباشدWWW.aryabom.blogfa.comباسپاس که منو پذیرفتید

fateh

به قلعه بابک خرمدين می‌رويم تا سرود آزادی از يوغ بندگی فارسهای دون را سردهيم! لطفا متن مرا هم ويرايش کنيد! اگر شما بر تازيان می‌تازيد ما نيز بر پارس شما خواهيم شوريد!

fateh

هموطن عزيز؛ جناب آريانا! تاکنون ما آذربايجانيان هر چه توانستيم برای سربلندی ايران تلاش کرديم و از هستی خويش در اين راه دريغ نورزيديم. اما ايرانی که اکنون می‌بينيم به هيولايی تبديل شده است که کيستی ما آذربايجانيان را انکار می‌کند. ما ترکان ايرانی اکنون در کشور خويش هم از يک شبکه تلويزيونی محروميم. فرزندانمان از آموختن زبان مادری‌شان در مدارس محرومند. دوست عزيز! آشکار است که کسانی که داعيه‌ی ملی‌گرايی فارسی دارند در پازل هويتی ايران جايی برای ترک‌ها قائل نيستند و ترکان را بيگانه می‌شمارند و تاکنون هیچگاه از حقوق فرهنگی ـ زبانی اقوام ایرانی دفاع نکرده‌اند. در چنين وضعيتی ما نمی‌توانيم دم از ايرانيت بزنيم و با شما همنوايی کنيم. با عرض پوزش و سپاس!

كورش بزرگ

درود. جناب fateh بايد بگويم همانگونه که پيش از اين نيز دوستان و من کهترين گفته ايم، در ايران ما تيره ای بنام تْرک نداريم. ما در ايران آذری آريايی نژاد داريم که همسان همه ی تيره های ديگر آريايی با ايران زمين در پيوند هستند. همان گونه که پيش از اين نيز ثابت شده تقريبا از حدود ۳۰۰ سال پيش به اين سو هيچ گونه مدرک و دستکی پيدا نشده که وجود زبان ترکی را در آذرآبادگان ثابت کند. تا زمانی که يک آذری به ايرانی بودن خود ببالد و تا زمانی که ترک بودن را در تراز بالاتری از ميهن ما قرار ندهد، والا ترين جايگاه را در ميان ايرانيان دارد.(درباره ی ويرايش شدن پيامهای آن تازی بی خرد نيز بايد گفت که به ديد من بايد از دشنام و ناسزا جلوگيری کرد).

fateh

سلام! شما بر مبنای کدام تحقيق مردم‌شناسانه و تاريخی ادعا می‌کنيد که در ايران نژاد ترک وجود ندارد؟ شما اگر تنها وجود هفت‌طايفه بزرگ قيزيلباش را بپذيريد نادرستی ادعايتان اثبات خواهد شد. ترکهای ايران ترکند و فرقی نمی‌کند چند ميليارد سال يا چند هزار و چند صد سال در ايران حضور داشته باشند مهم اين است که آنها اکنون در ايرانند و حقوق خويش را می‌خواهند و در راه آن مبارزه می‌کنند. ما همتراز به ايرانی‌بودن و ترک‌بودن خود می‌باليم و از آذری‌ناميده‌شدن خود بيزاريم. شما والاترين جايگاه را برای هندوهای همنژادتان نگهداريد جايگاه والای خشک و خالی به کار ما نمی‌آيد.

كورش بزرگ

پژوهش ها پيش از اين انجام شده(تارنگار فرهنگ ایران باستان) و بارها در نسک(کتابهای) ی که بدست تاريخ نويسان بزرگ جهان نوشته شده تاکيد شده که در ايران تيره ای بنام آذری و هم نژاد با همه ی ايرانيان وجود دارد. (همچنینی سروده های فردوسی که همیشه آذرآبادگانی ها را هم ریشه و همراه ایرانیان میداند)خب تا به اينجا همه چيز روشن شد. در اينجا ميرسيم بر سر مهاجران و ترک تازيانی که به ايران تاختند. پس شما اشغالگری را روا ميدانيد؟؟؟!! اگر اين رواست، پس ...

Fateh

جناب بزرگ! در مقابل استناد تاريخی منابع يهودی ـ انگليسی استعمارگرانه شما استناد‌های ديگری هم وجود دارد ولی من فارغ از بحث‌های تاريخی وجود فعلی ترکان ايران را برای ستاندن حقوق فرهنگی‌شان کافی می‌دانم. نمی‌دانم چرا پان‌پارسيت‌ها به مرض مزمن گريز به تاريخ برای فرافکنی در مباحث معتادند. اينکه ترکها برای ادامه زندگی به ايران مهاجرت کرده‌باشند به معنای تجاوز‌گری نيست چرا که آريايی‌ها هم روزی مانند آنها به ايران آمده‌اند با منطق شما بايد آنها را هم متجاوز شناخت. ايرانيان حداقل هزار سال پيش از حکومت رضاپالانی بر ايران حکومت داشته اند و در جای جای اين سرای زيسته‌اند و مرزهای عقيدتی سياسی آنرا تعيين کرده‌اند و وارثان اصلی اين سرزمين به‌شمار می‌روند.

آریانا به جناب آقای fateh

با درود به همگی آقای فاتح عزيز ما همگی به آذربايجان افتخار داريم چرا شما فکر ميکنيد آن خطه ی دلاور خيز تنها آن حقش خورده شده مگر من که يک بختياری هستم حق مردم لر بيش از شماست نه دوست من تمامی قمميت ها در يک رديف امکانات و محروميت هستند آيا ما که بختياری هستيم راديو و تلويزيون از خود داريم آيا ما در مدارس درس به زبان لری ميخوانيم ويا مثلن ما بختياری ها کم برای ايران بزرگمان جانفشانی کرده ایم و يا ما لرها کوچکترين مشکلی با شما آذربايجانيهای عزيز داشته ايم و يا ديگر قومها ولی آيا شما شنيده ايد يک لر يا يک بلوچ با شما آذريها مشکلی داشته باشد نه دوست من یا ما لرها یا هر قومی دیگر از ایرانیان آیا ما به بابک خرمدین افتخار نمیکنیم البته بابک بزگ هر ایرانی میهن پرستی است نه دوست من بیایید کمی بیشتر به ایرانمان که خدای دوم ماست بیندیشیم و کمی به اشتراکات اندیشه کنیم نه به جدایهادر ضمن اگر مایل بودیید به وبلاگ من بیایید و بر ما منت بگذارید و نوشته من در مورد بابک خرمدین را بخوانید شاد زیوید مهر افزون.

ariamehr

درود دوستان جهت عضويت در کانونی پارسی پيامشان را به من بفرستند/mehrdad_ariamehr2000@yahoo.com