صفویان میراث‌داران هخامنیشان

صفویان میراث‌داران هخامنیشان
صفویان بنیان‌گذاران ایران نوین
کورش محسنی

  صفویان ایران نوین را راه‌اندازی کردند. صفویان، افشاریان و زندیان هم‌واره بزرگ‌ترین سد در برابر امپراتوری تُرک عثمانی بوده‌اند و هر سه اندیشه‌ی بازپس‌گیری سرزمین‌های فروان‌روایی‌های هخامنشی، اشکانی و ساسانی را داشتند. جنگ چالدران نمونه‌ی بارز این گونه درگیری‌ها بود که میاتن شاه «اسمائیل صفوی» و سلطان «سلیم عثمانی» رخ داد. عثمانی‌ها پیش از بیرون رانده شدن‌اشان به‌دست شاه «عباس بزرگ» آذربایجان و اران (قفقاز) را به اشغال درآورده بودند و شمار فراوانی از مردم آذربایجان و اران را قتل عام کردند.

  شاه عباس بزرگ خود را میراث‌دار کورش بزرگ می‌دانست و در کل صفویان که ایران نوین را پایه‌گذاری کرده بودند، خود را میراث‌دار هخامنشیان و فرمان‌روایی‌های باستانی ایران می‌دانستند.


  صفویان در جنگ‌های خود هم‌واره با نام ایران می‌جنگیدند و شاه عباس صفوی پایتخت خود را به اسپهان جابه‌جا کرد. ایشان فرهنگ ایرانی، موسیقی، هنر، معماری و ادبیات پارسی را گسترش می‌دادند. شیخ صفی‌الدین اردبیلی، نیای بزرگ صفویان، هشتمین نسل از تبار فیروزشاه زرین‌کلاه ایرانی و کُرد تبار بود.

منبع: محسنی، محمدرضا 1392: "پان‌ترکسیم، ایران و آذربایجان"، نشر سمرقند، چاپ دوم، ص 21

*هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نشانی تارنگار و نام نویسنده مجاز است. (کورش محسنی)

/ 7 نظر / 123 بازدید
مسلمان ..

جنگ صفوی و عثمانی جنگ سنی و شیعه بود نه جنگ ایران (هشتاد ساله اسم گذاری شده) با عثمانی، و حتی خیلی از طرفداران صفوی تو ترکیه هستند نه در ایران....ضمنا در زمانی داشناکها تو آذربایجان ترک ها را قتل عام میکردند این عثمانی ها بودند که به داد ما رسیدن از هر پیر مردی بپرسی می گه...و قره باغ هم ترکیه برادریش را نشان داد.. و حتی انور پاشا برای میرزا کوچک خان جنگلی این آزاد مرد کمک هم فرستاد ..برو برادر با تاریخ پان ایرانیستی نمی توانی ما رو قول بزنی... از حمله محمود افغان (؟آریایی و فارس اصیل) و تجاوز به شماها هم بنویس.. به امید اتحاد تمامی مسلمانان..مرگ بر پان بازهایی مثل شما که هیچ فرقی با پان ترک های عثمانی ندارین

مسلمان ..

سومری ها= پسوندی و تورک زبان ایلامی ها =پسوندی و تورک زبان اگر ایران رو دوستی داری باید با همه فرهنگ زبان و نژاد دوست داشته باشی نه فارسی ....مان تورک ایران عاشق تمامی انسانها و حتی زبان فارسی و دوستدار حافظ...برو پان ایران(پان فارس(پان افغان))..اگر تاریخ نویسی از سلجوقیانی که این همه به فلات ایران و زبان فارسی و تورکی خدمت کرد بنویس نه هخامنشیان مبهمی که تنها منبع ما از آنها کتاب هرودت است...ضمنا اونها هم قابل احتراما ولی ملی نیستند بلکه قومی و مبهم هستند..

مسلمان ..

از کتاب تورکی و تورک دوستی شاه اسماعیل صفوی هم بنویس..چ.ن ایشان ربان تورکی را تو ایران رسمی کرده بود.و اسکندر دوستی ایشان هم همچنین..و این همه به سلیم توهین می کنی سلیم هم دیوان فارسی داشت و خیلی هم فارس دوست بود...تفرقه ننداز پان افغان ...یاشاسین ایسلام ایران ترکیه و تمامی مسلمانان.

مسلمان ..

از هرودت و پورپیرار هم بنویس..

bahman

صفوی ها از نژاد سکاها بودند ایرانی نبودند .ایران به نابودی بردن .از کی تا حالا تاتار های مغول ایراتی شدند.چرت نگو

mehrdad

ولی کورش کبیر در زمان شاه عباس ناشناخته بود حتی قبرش رو تخت مادر سلیمان می شناختند و تنها خود را میراث دار اهل بیت و پرچم دار شیعه می شمردند ولی از اینکه ایران رو بعد از اسلام برای اولین بار یکپارچه کردند( که بعدها آغا محمدخان هم همین کار رو کرد) و باعث اعتلای فرهنگی و هنری و نظامی در اون برهه از تاریخ شدند خوب نقش انکارناپذیری دارند هرچند روش در پیش گرفته صفویه الان کار دست ما داده

تورک

کیرم تو خودت و اون صفوی و هرچی فارسه