مانی پیامبر ایرانی (آیین مانویت)

مانی پیامبر نگارگر ایرانی
شیوه و آیین مانویت
کورش محسنی

 زندگی نامه:

  مانی از بزرگان ایران بوده، بنابر روایت در دست، مادرش از خاندان شاهان اشکانی بود، که هنگام زاده شدن مانی، فرمان‌روایی ایران داشتند و احتمالا «فاتک» پدر مانی نیز از همین دودمان باشد. این فاتک از مردم همدان بود، به بابل مهاجرت کرد، در روستایی در مرکز میشان باشنده (ساکن) شد و با طایفه ی «مغتسله»، که یکی از شاخه‌های «گنوستیک» است و در آن زمان در میان فرات و دجله وجود داشته، آمیزش نمود. در این‌جا مانی در سال 215 یا 216 زاده شد. در کودکی به آیین مغتسله پروریده شد، ولی سپس چون از ادیان زمان خود مانند زرتشتی و عیسوی و آیین‌های گنوستیک، به ویژه روش "ابن دیصان" و مرقیون آگاه شد، کیش خود را انکار کرد.

  مانی چند بار مکاشفاتی یافت و پس از آن سفری به هند کرد و در درازای آن به فراخوان پرداخت و پس از بازگشت به ایران، فراخوان خود را دنبال کرد و خود را فارقلیط که مسیح ظهور آن را خبر داده بود، معرفی کرد.

  مانی گوید: «در هر زمان انبیا، حکمت و راستی را از سوی خدا به مردم عرضه کرده اند، گاهی در هندوستان به دست پیغمبری بودا نام و گاهی در ایران به دست زرتشت و زمانی در مغرب زمین به دست عیسی، سرانجام من که مانی پیغمبر خدای حق هستم، مامور نشر راستی‌ها در سرزمین بابل گشتم»   مانی همچنین در شعری که به زبان پهلوی اشکانی سروده، گوید:«من از بابل زمین آمده‌ام تا ندای فراخوان را در همه‌ی جهان پراکده کنم»

آیین مانوی و کتاب‌های مانی

  مانی در بخش آغاز آفرینش می‌گفت:«در آغاز دو اصل وجود داشته، یکی نیک و دیگری بد، خدا و هیولا یا روشنایی و تاریکی‌ها. نخستین پدر عظمت یا سروشاو بود، که بیش‌تر به نام زُروان خوانده شده است. او در ارض نور جای دارد، که اثیر نور بر آن محیط است و روح بزرگ در آن رخنه کرده و پنج جایگاه این خدای نخستین یا به عبارت دیگر، پنج اِئون و در عین حال پنج تجلی پدر عبارتند از:

  ادراک، خِرَد، اندیشه، تامل، اراده. خدای تاریکی هم پنج عنصر سیاه دارد، که بنابر یکی از باورهای باستانی رایج در میان‌رودان (بین النهرین) بر روی یکدیگر جای داشته اند و پنج عالم سلطان تاریکی را تشکیل می‌داده‌اند، از این قرار: دخان یا مه، آتش ویران‌گر، باد کشنده، آب گل‌آلود، تاریکی. مانی به پی‌روی از زرتشتیان گوید: قلم‌رو این دو آفریده از یک سو به هم پیوسته و از سه سوی دیگر بی‌کرانه است».

  نامه یا کتاب شاه‌پورگان (شاپورگان) و دیگر کتاب مانی به زبان جنوب غرب ایران یعنی پهلوی ساسانی نگاشته شده است. البته شعرهایی از مانی در دست است که به زبان شمال، یعنی پهلوی اشکانی است. مانی در سلسله اساتیر خویش سرگذشت پهلوانان داستانی ایران را مانند «فریدون» آورده است. دیگر کتاب مانی که بسیار پُرآوازه است، «ارژنگ» است که به پارتی «آردهَنگ» و به پارسی «ارتنگ» خوانده می‌شود. این کتاب شامل نقاشی ها و نگارگری‌های مانی بوده است که جهان تاریکی و روشنایی را به تصویر می‌کشیده است.

جامعه‌ی مانوی مرکب از پنج طبقه بود:

  * 12 فریستگان (فرستادگان) * 72 تَن اِسپَسگان (روحانی) * 360 تَن مَهستگان (شیوخ) * وِزیدگان (برگزیدگان) * نیوشاگان (توده‌ی مانویان) که دو طبقه ی واپسین شمارشان مرزی نداشت. «برگزیدگان» نباید پیشیه‌ای در پیش بگیرند که موجب زیان عناصر شود یا باعث گردآوری دارایی شود. خوردن گوشت جانوران و آزار رسانیدن به ذرات نور که در گیاهان پنهان است ممنوع بود. بیش از خوراک یک روز و پوشاک یک سال نبایستی داشته باشند. بایستی بی زن زندگانی کنند.
  ولی «نیوشاگان» از این قوانین سخت معاف بودند و می‌توانستند به پیشنه‌ها و کارهای خود بپردازند و گوشت بخورند به شرطی که به دست خود جانور را نکشته باشند. می‌توانستند زن بگیرند و باید رفتارهای خوب می‌کردند و کوشش می‌کردند به جهان مادی دل نبندند. باید گیاهان را می‌چیدند و به برگزیدگان که از چیدن گیاهان بازداشته شده بودند، می‌دادند. در برابر گزیدگان برای ایشان دعا می‌کردند تا گناهی که بر ایشان به دلیل چیدن گیاهان وارد شده بود  بخشیده شود.

  پرداخت زکات و گرفتن روزه و نماز گزاردن، همگانی بود. هر ماه هفت روز روزه می‌گرفتند و در بیست و چهار ساعت چهار بار نماز می‌خواندند. پیش از نماز با آب  وضو می‌گرفتند و اگر آب وجود نداشت با خاک و دیگر چیزها تیمم می‌کردند. فراخوان مانی از آغاز پیشرفتی بزرگ داشت. در بابل و در نزد ایرانیان مقبول افتاد. مانی در زمان اردشیر بابکان شاه ساسانی، مورد توجه‌ی پسرش شاپور ساسانی بوده است. شاپور مانویان را گرامی داشت و به ایشان مهر فراوان کرد به همین دلیل مانی یکی از نامه‌ها (کتاب‌ها) خود را به نام او کرده و شاپورگان خواند.

  ولی به قول یعقوبی، پس از ده سال، شاپور مانی را از ایران بیرون کرد و مانی تا هند و چین رفت و دین تازه‌ی خود را تبلیغ کرد و البته با پیروان خود در ایران و بابل با نامه‌ها در پیوند بود. سرانجام در سال 272 مرگ به سراغ شاپور ساسانی آمد و مانی توانست در زمان پادشاهی پسر شاپور، یعنی هرمز به ایران بازگردد. ولی در زمان وهرام یکم، برادر هرمزد یکم، مانی به دست موبدان زرتشتی به گفتگو و مجادله دینی کشیده شد و پس از محکومیت!  به زندان افکنده شد و پس از شکنجه‌ها در سال 276 بدرود زندگی گفت.

کریستین‌سن، آرتور1384: "ایران در زمان ساسانیان"، انتشارات نگاه، ص 194-215

*هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نشانی تارنگار و نام نویسنده مجاز است. (کورش محسنی)

/ 5 نظر / 356 بازدید
پرنیان

درود استاد.جالب بود.

پرنیان

درود.دو کلوم بنویس استاد دلمون سر رفته ها.

ج

سلام من جیم 6 ماهه ازدواج کردم و چون پدر نداشتم همه خرج عروسی به عهده خودم بود یه کار داشتم که ورشکست شدم و الان با 40میلیون بدهی من ماندم و همسرم تنها و هیچ کس خبر ما رو نمی گیرد به هر دری که فکر کنین زدیم ولی نتیجه نگرفیم آخری به این نتیجه رسیدیم که از مردم کمک بگیریم هرکس که این پیام ما رو می خواند برای رضای خدا هرچقدر که دوست دارد به ما کمک کند با این کارتان باعث می شین زندگی دو جوان از هم نپاشه به خدا ما حتی توان یه وام گرفتن هم نداریم هیچ کس به ما وام نمیده. همه به فکر سود گرفتن هستن هرکس این پیام را می خواند از 1000تومن تا هرچقدر که دوست دارد به این شماره کارت واریز نماید و بدانید با این مبلغ شاید برای شما چیزی نباشد ولی مشکلات یک خانواده را حل می کند. این شماره کارت را برای شما می گذارم اگر در توانتون هست از ما دریغ نکین 6221060322381439 با تشکر

ستاره افخمي

با سلام ستاره افخمي هستم مديرسايت 1گرافيست رنک سايت ما 4 هست درصورتيکه مايل به تبادل لينک هستين لطفا عنوان و لينکتون رو براي ما ارسال کنيد http://www.1graphist.com/

ستاره افخمي

با سلام ستاره افخمي هستم مديرسايت 1گرافيست رنک سايت ما 4 هست درصورتيکه مايل به تبادل لينک هستين لطفا عنوان و لينکتون رو براي ما ارسال کنيد http://www.1graphist.com/