بابک خرمدین یک ایرانی و نه تُرک!

بابک خرمدین
بابک ایرانی بود و نه ترک!
کورش محسنی

تاریـــخ کـــــه بر بـاد رود رنـج و سرورش // نازد به ســاوار به گــــــــردان غـیـــورش
هــرگـرد که در مـعـبـد تاریخ فنــا گـشت // همپایه همی دان به هزار و به کرورش

 پدر بابک روغن فروشی از مردم مداین بود و چون به آیین مزدکی گراییده بود، از بیم جان به آذربایگان (آذربایجان) گریخت . در آن‌جا ، در روستای " بلال آباد" همسر حامله‌اش، فرزندی به‌دنیا آورد که "پاپک" نام گرفت. تازیان او را " بابک" گفتندی چنان‌که "شاپور" را "شابور".

او بــاره‌ی هــمـــت ز ســر ابــر جــهانید // دشمن بوحل مانده همه بار و ستورش
او راه فنا رفت به چـــشـــمان گشــــاده // زد خنده به خصم وطــن و باطــن کورش
لرزیـد دل خـــصم چو در مســـلخ تــازی // بشنـــید غریــو سخن پر شر و شورش

  بابک خرمدین به بازگویی برخی از منابع در بیست سال شورش ۲۵۵۵۰۰ تن از تازیان را کشت و بسیاری از سرکرده‌های معتصم و مامون را از پای درآورد. در سال ۲۲۰ ه.ق. حیدر بن کاووس و پشت سر وی سردار ترک  دیگری بنام بغای و بعد جعفر خیاط و سپس ایتاخ را (با سی میلیون درهم مخارج قشون) روانه کرد و سرانجام افشین پس از ۲ سال کارزار، خدعه و نیرنگ بر بابک دست یافت. این مرد چنان هراسی در امپراتوری عرب پدید آورد که خواب و خور را از خلفای ایشان ربوده بود.

 چون خلیفه اندر آمد، همگان خم شدند و کرنش کردند جز بابک، که به‌سان کوهی استوار ایستاده بود. پس از چندگاه خاموشی هراس انگیز، سرانجام خلیفه نشست و به پرخاش گفت:" ای سگ، چرا در جهان فتنه انگیختی؟" بابک خاموش و استوار ایستاده بود و هیچ واکنشی از خود نشان نداد!
معتصم بار دیگر گفت: " ای سگ، با توام !" بابک هم‌چنان استوار و خاموش بود...
در این هنگام " افشین" سر نزدیک گوش بابک کرده و گفت:" وای بر تو ، خلیفه ایرالمؤمنین از تو پرسد و تو خاموشی ؟"
بابک گفت: "منم بابک" ( نام من بابک است )
خلیفه در حالی‌که از خشم سرخ شده بود گفت: "ای بابک، تو کاری کردی که هیچ‌کس نکرده بود ، پس اینک تحمل مجازاتی را بکن که هیچ‌کس تا کنون تحمل نکرده است"
بابک گفت: " پس بزودی تاب مرا خواهی دید"
دژخیم وارد شد و سفره‌ی خود گسترد، تن بابک را برهنه کردند و خلیفه دستور داد که دست راستش را از مچ ببرند. هیچ اثری از درد در سیمای این قهرمان دیده نشد و او گفت : "زهی آسانی!"
همه‌ی تاریخ نویسان نوشته‌اند که چون دست بابک از پیکرش جدا شد، وی مچ خون آلود خود را به چهره‌اش مالید و با دست چپ، همه‌ی چهره اش را بخون شست.
معتصم گفت: " بپرسید که از چه رو چنین کرد؟"
از او پرسیدند و گفت:" چون چهره‌ام از رفتن خون زرد شود، مبادا که پندارند که از ترس بوده است!"

آنروز عرب پیکر او خست به شمشیر // امروز جهان گل بنهد بر سر گورش

 بابک و پان ترکیست ها

 همان گونه که می‌دانیم، پان ترکیست ها کوشش می کنند قهرمانان ملی ایران و بزرگان ایرانی را به نام ترک‌ها مصادره کنند. پیش از این کوشیده‌اند تا کسانی همانند زرتشت، ستارخان، نظامی یا در کل قوم آذری و .. را ترک معرفی کنند. همین کوشش برای تحریف تاریخ و دزدی فرهنگی درباره‌ی بابک خرمدین نیز انجام شده است.

 نخست اینکه بابک نه به‌زبان ترکی سخن می‌راند و نه اینکه از نژاد آغوز و ترک بود. در آن زمان در آذربایجان، زبان پهلوی آذری رواج داشت و مردم بومی آذربایجان به زبان ایرانی فهلوی آذری که در تواریخ بارها از آن یاد شده سخن می گفتند.

 دو اینکه نام بابک یک نام اصیل ایرانی است. این نام بارها در شاهنامه و دیگر نامه‌های ایرانی آمده، این در حالی است که هیچ‌گاه در منابع ترکی از آن نام برده نشده.

  سه این‌که به نام‌های یاران او (آذین، رستم) و هم‌چنین آیین او (پیرو مزدک و جاویدان پور شهرک و خرمدینی) و زادگاه پدرش (مدائن پایتخت ساسانیان) که نگاه بیندازیم، به آسانی در می‌یابیم که بابک یک ایرانی و بود و نه ترک و آغوز. او قهرمان ملی ایرانیان بود و در برابر دستگاه فرمان‌روایی عرب و ستم ایشان بر ایرانیان ایستاد. یاران او از سراسر ایرانی بودند و آذربایجان مرکز جنبش او به شمار می‌آمد.

 منابع:
محسنی، محمد رضا 1389: "پان ترکیسم، ایران و آذربایجان" انتشارات سمرقند، ص 208
G.H. Yusofi. "Babak Khorrami"Encyclopedia Iranica
زرین کوب، عبدالحسین: "دو قرن سکوت"  /  الفهرست ابن ندیم

*هر گونه برداشت از داده‌های ایران تارنگار تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است (کورش محسنی)

/ 113 نظر / 397 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تومروس

بابک نام ترکیه بابابی که شده بابک مثل اتابک یعنی آتا بی بی همان بیگ هست که شمافارسگا اینطوری تلفظ میکنین فرزند آزربایجان بود فرزند آزربایجان مثل کوروش صحینیست نبود اگه بابک فارس بود الان همه جا پر بود از مجسمه اش شما فارسگا ی بیتاریخ از بس بی ریشه و افغانی هستید که سعی دارید تاریخ رو عوض کنید مثل رضا شاه پدرسگ که کروش وآریایی رو درست کرد اینم از کار شما[قهقهه][قهقهه]

حمید

سلام دوست عزیز لازم به ذکراست که بدانی زبان ایران چندین سال ترکی بوده ودریونسکوزبانی به نام زبان فارسی وجودنداردبلکه لهجه ای ازاعراب وحشی است وزبان ترکی جزوزبانهای اصلی درردیف پنجم است درنتیجه نتنهابابک ایرانی ترک زبان بلکه ایرانیان ترک بودند

حمید

ترک زبانان عزیزاین فارساهرچی بگن حقمونه بدونین ازبیغیرتی خودمونه میگین جرا؟پس بخونید!!من سال92میخواسم یک وانت بارتلفنی بزنم اسمشومیخواستم بذارم **ایپک یولی**کارمنداییکه همشهری هم بودن صدبلاسرم آوردن آخرش حرفموبه کرسی نشوندم---امسال نیزصاحب یک پسرترک زاده ترک شدم رفتم شناسنامشوبگیرم کارمندپرسیداسمشوچی بنویسم؟گفتم!**آراز**چنان خربازی سرم درآوردم باورکنین کم مونده بودترک وطن ئکنم>حالا!!مگه نه اینه که یک قانون باامضاء15نماینده توسحن منطرح میشه؟ترکهاچقدرنماینده دارن؟نمیشه حداقل مثل کتابهای حغرافیای استان تدریس بشه؟اوناییکه به نمایندگان دسترسی داریدحرفای منوخودتونوبهشون برسونین بافحش و...کارادرس نمیشه کاروبایدریشه ای حل کنیم....متشکرم آدرس بنده حقیرbadalanwanet@wrc.com

با سلام اگ راست میگی بابک فارس بوده منبع شو نشون بده با این حرفا نمیشه که حرفاتو ثابت کنی درود بر ملت همیشه قهرمان آذربایجان

emir

آقا پسر اگه ما تورک ها نبودیم تو ایران شما خواهرو مادرتونو داده بودین رفته بود بی قیرت ها امثال خرهای مثل شما هستن که به اعراب میدن

emir

Yas,asin turkinen azeri . Yas,asin babek . Yas,asin azerbayijaninan torkeye. Yas,asin turk diller

اورین

شما دیوس اول مزخرفات و جعلیات تحویل میدی بعد از تکها ادعای سند میکنی آخه کسکش شما که تاریختان و هویت و اصالت نداشته تان از 90 سال پیش شروع شده از زمان به قدرت رسیدن رضا پالانی شما را چه به سند مگه برای جعلیات خودت سند آوردی بی هویت حروم زاده

اورین

شما دیوس اول مزخرفات و جعلیات تحویل میدی بعد از ترکها ادعای سند میکنی آخه کسکش شما که تاریختان و هویت و اصالت نداشته تان از 90 سال پیش شروع شده از زمان به قدرت رسیدن رضا پالانی شما را چه به سند مگه برای جعلیات خودت سند آوردی بی هویت حروم زاده

زارت

گه سیکیمی یه بابک تورک بود تورک . دوز دیلر هاردا گوردون فارس توت.... اوز ورسن مینیلر با کوروشا سوخوم

محمدعباسزاده

چند سالیست که دزدان دروغگویان و ابلهانی مثل شما سعی میکنید قهرمانان اذربایجان (ازربایجان) را بدزدید ولی هرگز موفق نخواهید شد مردم ازربایجان میدانن چطوری از قهرمانان خودشان دفاع کنند. امروز فردا خواهید گفت سرداران مشروطه هم متولدین تهران هستند مثل اعراب باید کل کتابهای دنیا را اتش بزنید بازهم فایده ای نخواهد داشت چون تاریخ را خود تاریخ مینویسد نه (ابلهان)