تابلوهای سنگی خزانه

گفتار بیست و دوم(تابلوهای سنگی خزانه)
***
در بخش شرقی خزانه دو تابلو سنگی شبیه به هم و قرینه یکدیگر کشف شده که یکی از آنها را همانجا سرپا کرده اند و دیگری را به موزه ایران باستان تهران انتقال داده اند در این تابلو خشایارشاه بر صندلی نشسته‚ داریوش جانشین وی‚ خواجه سالار و آورنده تیردان به ترتیب پشت سر او ایستاده اند و فردی به نام آرتاپانوس که مامور معرفی هدیه آورندگان به شاه بوده در حال گزارش دادن به اوست. چهار نگهبان پشت سر آنها ایستاده اند. این دو نقش مربوط به جلوی پلکانهای شرقی و شمالی کاخ آپادانا بوده که به خزانه منتقل شده و با نقشهای افسران با لباس پارس و ماد جایگزین شده است. این نقشها بخشی از مراسم جشن را نشان میدهد.

/ 5 نظر / 9 بازدید
آریا

خواهشمندم از پایگاههای زیر درین پایگاه بسیار زیبا و سودمندتان نامی ببرید: http://iranianlanguages.com http://unipers.com

ایران ویج

دستت درد نکنه آدم با ديدن اين عکس ها احساس غرور ميکنه زنده .

MashhadTeam

شروع به کار مجديد وبلاگ مشهدتيم در خانه جديد http://weblog.mashhadteam.com

زبان فارسي در دنياي ارتباطات

سلام. راستش من مطمئن نيستم كه منظور شما را درست متوجه شده باشم. من هنوز سايتي را كه يك نفر اهل تاجيكستان راه انداخته باشد نديده‌ام. شايد دليلش اين باشد كه آنها به‌خط فارسي نمي‌نويسند! حتماً مي‌دانيد كه آنها هنوز از خط سيريليك (روسي) استفاده مي‌كنند. اما فارسي‌زبانان افغان بسيار فعال هستند و وبلاگ‌هاي بسياري را راه‌اندازي كرده‌اند (وب‌سايت را نمي‌دانم). من فكر مي‌كنم كه هر پايگاهي به‌زبان فارسي قاعدتاً بايد محل مراجعه همه فارسي‌زبانان باشد! اگر الآن اين‌طور نيست اشكال احتمالاً از ميزان فعاليت ديگران در اينترنت است. منظور شما همين بود؟