عکس: هفت تن و چهل تن شیراز

هفت تن و چهل تن شیراز

کورش محسنی

 باغ هفت‌تن (بقعه‌ی هفت‌تنان، تکیه‌ی هفت‌تنان) که یکی از سازه‌های کریم خان زند در شیراز است؛ باغ زیبایی است که در شمال آرامگاه حافظ و باغ جهان نما در دامنه‌ی کوه تخت ضرابی (کوه چهل مقام) جای گرفته و علت نام گذاری این سازه به هفت تنان، وجود هفت گور از هفت عارف در این باغ است که کریم خان زند روی هر کدام، سنگ بزرگ بدون کتیبه‌ای نصب کرده‌است.
 هم اکنون از این ساختمان و باغ به عنوان گنجینه‌ی سنگ‌های کهن بهره برده می‌شود. سنگ‌های موجود در این گنجینه متعلق به سده‌های سوم تا یازدهم ه. ق. است که با انواع دبیره‌های (خطوط) کوفی، ثلث، نستعلیق، دیوانی، توقیع، تعلیق، نسخ و... به شیوه‌ی زیبایی آراسته شده‌اند.

برای دیدن عکس ها در اندازه ی بزرگ روی آن ها کلیک کنید

               

 باغ چهل‌تن یکی از باغ‌های تاریخی و پُرآوازه‌ی شهر شیراز است. این باغ در دوره‌ی زندیه ساخته شده‌است و چهل گور تاریخی را در خود جای داده‌است؛ به‌همین دلیل به باغ چهل‌تن نام آور گشته‌است. هم چنین شماری گور مربوط به سده‌ی سیزدهم هجری در این باغ وجود دارند. باغ چهل‌تن در شمال آرامگاه حافظ  و جنب باغ جهان نما واقع شده‌است.

برای دیدن عکس ها در اندازه ی بزرگ روی آن ها کلیک کنید

     

* هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نام نویسنده و نشانی مجاز است.(کورش محسنی)

+ عکس: باغ جهان نما شیراز                   /        +عکس: طبیعت زیبای استان خوزستان و فارس

+ عکس: آرامگاه حافظ در شب بارانی         /       +عکس: نقش رستم فارس (شیراز)

/ 9 نظر / 97 بازدید
آریــا

با درود خدمت شما دوست گرامی. خسته نباشید. وبلاگ خوب و بسیار مفیدی دارید.وبلاگتون از نظر محتوا بسیار مفید و آموزنده است.امیدوارم که شاهد پیشرفت روز افزون شما در میان جامعه ایرانی که تشنه گذشته و اصالت آریــایی خود هستند باشیم. در ضمن از آنجا که جنابعالی لطف فرمودید و به وبلاگ ما سرزدید.بنده به خود وظیفه دیدم که لینک وبلاگ شما را در دو آدرس زیر قرار دهم www.chaaparya.blogfa.com www.chaapariya.blogfa.com سربلند و پیروز باشید. مدیریت چاپ آریـــا

آریـــا

درود بر شما خسته نباشید دوست عزیز موفق باشید مدیریت انتشارات آریــا

داریوش

درود.مایلم باتون تبادل لینک داشته باشم.وبلاگ من برای آشنائی ایرانیان با فرهنگ و تاریخ ایران زمین است.لینک شما را تا 24 ساعت آینده قرار میدم و شما هم لینک من را با نام دانلود محبوبترین نرم افزار فیلتر شکن دنیا قرار بدید

رضا

تارنمای گفتگو با زرتشتیان ویژه مناظره با زرتشتیان

farhangi-sanati

با درود و سلام، فرا رسیدن سال نو و جشن نوروز را بشما تبریک گفته و برایتان آرزوی موفقیت و پیروزی را دارم.

مرادی

با سلام به وب شما سر زدم عالی بود منتظر نظرات و انتقادات شما هستم[گل]