گستره ی خانواده های زبانی جهان

دسته بندی زبان‌های جهان
هنداروپایی، سامی، اورالی
کورش محسنی

 چند گوشزد بایسته پیش از شناساندن دسته‌بندی زبان‌های جهان. همان‌گونه که می‌بینیم بیش از 90% از شاه‌کارهای ادبی، فلسفی و... جهان از خانواده‌ی سترگ زبان‌های آریایی‌ یا هندواروپایی هستند. (به فرتور و عکسی که در پایین همین مقاله آمده بنگرید)
  نکته‌ی دیگر این‌که گاه پیش می‌آید که زبان یک ملت یا قوم دگرگون شود ولی تبار ایشان چیز دیگری باشد. برای نمونه آذری‌ها در ایران، دارای تبار و نژاد ایرانی و هم ریشه با دیگر اقوام ایرانی هستند، ولی زبان‌اشان در اثر هجوم ترکان آسیای‌میانه، از پهلوی-آذری  به ترکی دگرگون گشته است.

  یا کشور ترکیه و جمهوری آذربایجان (اران) که از منظر تاریخی، کشورهایی جعلی و دورغین به‌شمار می‌آیند. پژوهش‌های ژنتیک در این کشورها نشان می‌دهد که بیش از 80% از مردمان این کشورها، تبار و نژادی قفقازی، ارمنی، کردی و یونانی دارند، ولی زبان‌اشان در اثر هجوم ترک‌ها و مغولان به ترکی دگرگون کشته است.

 هم‌چنین در آفریقا و آمریکای‌جنوبی آفریقایی تباران و بومیان آمریکایی را می‌بینیم که در اثر هجوم اروپایی‌ها، با وجود تباری جداگانه، به زبان‌های آریایی سخن می‌گویند.   کشورهای فراوان آفریقایی و آمریکای‌جنوبی هستند که به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی و پرتقالی سخن می‌گویند! هم‌چنین در گذشته‌های دورتر، در اثر هجوم اعراب به کشورهایی مانند مصر، شام و... زبان‌های بومی این مناطق به زبان عربی دگرگشته است.
  افزون بر ویژگی های ژنتیک می‌توان به ماندگاری فرهنگ‌های بومی در میان این اقوام اشاره داشت که با وجود دگرگون شدن زبان‌اشان به یک زبان بیگانه، هم‌چنان ویژگی های فرهنگی را نگاه داشته‌اند.

دسته‌بندی زبان‌های جهان

خانواده‌ی زبان‌های هندواروپایی (Indo-European)

      1- ژرمنی (Germanic)
      2- ایتالیایی (Italic)
      3- سلتی (Celtic)
      4- هلنی (Hellenic)
      5- اسلاوی (Slavic)
      6- هندو ایرانی (Indo-Iranian)
     7- آلبانیایی (Albanian)
     8- ارمنی (Armenian)
     9- تخاری (Tokharian)
     10- هیتی (Hittite)

خانواده‌ی زبان‌های آفروآسیایی (Afro_asiatic)

     1- سامی (Semitic)
     2- چادی (Chadic)
     3- کاشیتی (Cushitic)
     4- مصری (Egyptian)
     5- بربر (Berber)

خانواده‌ی زبان‌های اورالی (Uralic)

    1- مغولی (Mongol)
    2- ترکی (Turkic)
    3- تنگوسی (Ungusic)

+ زبان‌های ایرانی باستان ، سکایی و مادی(1) / + زبان های ایرانی باستان، پارسی باستان (2)

منبع: محسنی، محمد رضا 1389: "پان ترکیسم، ایران و آذربایجان"، انتشارات سمرقند

*هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نشانی تارنگار و نام نویسنده مجاز است. (کورش محسنی)

/ 10 نظر / 72 بازدید
چاپار سافت، دانلود نرم افزار

سلام. با مشاهده وبلاگ خوب شما و در راستای حمایت از دوستانی که تولید محتوای سالم دارند، مایلیم تا با شما تبادل لینک داشته باشیم. در صورت تمایل، لطفا به سایت ما و بخش تبادل لینک (منوی بالای سایت) مراجعه کنید. پاینده باشید.

کسرا

با سپاس فراوان از فرستادن جستارهای ارزشمند، باید بگویم زبان هم میهنان آذری مان (که من خود یکی از آنان هستم) زبان ترکی نیست بلکه آمیزه ای از زبان آذری باستان و زبان فارسی کنونی و زبان بیگانه ی ترکی است. نشاید که نام این زبان را «ترکی» بگوئیم. اگر بخواهیم نام زبان کنونی آذربایگانیان را به درستی بگوئیم، باید آن را زبان ت«رکیِ آذری» و یا به کوتاهی «زبانِ آذری» بگوئیم و ینویسیم.

کسرا

با سپاس فراوان از فرستادن جستارهای ارزشمند، باید بگویم زبان هم میهنان آذری مان (که من خود یکی از آنان هستم) زبان ترکی نیست بلکه آمیزه ای از زبان آذری باستان و زبان فارسی کنونی و زبان بیگانه ی ترکی است. نشاید که نام این زبان را «ترکی» بگوئیم. اگر بخواهیم نام زبان کنونی آذربایگانیان را به درستی بگوئیم، باید آن را زبان ت«ترکیِ آذری» و یا به کوتاهی «زبانِ آذری» بگوئیم و ینویسیم.

پرنیان

سلام.وای که چقدر سخته یادگرفتن این مطالب.کاش سیر نوشتنتون مشخص میشد تا آدم بتونه یه موضوعی رو به تدریج و گذر زمان دنبال کنه.البته شما حق دارین چون اونجور آموزش میشه.

مردسرما

سلامي به زيبايي نام اهورا مزدا به بلنداي نام بزرگ ايران زمين ... وبلاگت زيباست . با شهر 1200 ساله هفت دغنان ؛ نمادي از تاريخ کهن صومعه‌سرا و هورامان - اورامان به روزم ... راستي دوست من شما مي تونيد ، با پيشنهادات و معرفي و درخواست مطلب درباره اماکن تاريخي شهر محل سکونت خودتون ? اطلاعات کامل تري رو از طرف اين وبلاگ و با نام وبلاگ خودتون داشته باشيد . . . وبلاگ شما رو ديدم و خوشحال ميشم که شما هم به وبلاگم سر بزنيد و با هم تبادل لينک داشته باشيم و حتما بگو که با چه نامي لينکت کنم. اگه دوست داشتيد اين بنده حقير را با نام مردسرما - لهراسپ لينک کنيد با سپاس فراوان پس منتظر درخواست شما عزيز هستم .

ع . ت

اینکه دوستان نظرمی دهند منعی نیست ولی ایکاش دراین حوزه علمی - فرهنگی وتاریخی خیلی احساساتی عمل نمی کردیم . اینکه در زبان هموطنان آذری اصطلاحات فارسی و عربی وجوددارددلیل نمی شود . پس چون حروف نگارش ما عربی است و اصطلاحات عربی هم الی ماشاءالله ، بایدبگیم که زبان رسمی مافارسی نیست و عربی است ؟ خوب در همین زبان آذری غالب کلمات هنوز به همان لهجه ترکی - مغولی تلفظ می شود . میگین نه ! یک سری به برادران ترکمن خودمان در شمال شرقی کشور عزیزمان بزنید . اینها دلیل نفی نمی شود . اتفاقا تمامی این تمایزات می تواند نقطه عطفی در تحرک و پویایی فرهنگی و همگرایی های ملی باشد . در تمام دنیا این تمایزات وجود دارد . اگر هندیها که به هفتادوملت مشهورند جای ما بودند که تا جالا همدیگر را زنده زنده خورده بودند !؟ ما دین مشترک - خاک عزیز مشترک - آمال و آرزوهای مشترک ...... داریم . باهم مهربان باشیم درعین حال با حفظ هویت تاریخی بعنوان یک شاخص برای خودمان در کنار هم برای آبادانی کشورمان .

اسب اریا نژاد

چه جالب من فکر میکردم از افغانستان اومدیم در زمان صفوییه

اریا

اره مثلا در اذری به کره خر میگن قدوخ که همون کودک در پارسیه

Baran

Aria from Iran Racist people are really Godoux, Like you

علی ترک

دوست گرامی شما خودتون بهتر میدونید که مغولها ترک نیستند. بلکه با مطیع کردن قبایل مختلف ترک که بین ایرانو مغولستان بودند به ایران حمله کردند.به احتمال 1درصد که اذری ها ترک نباشند لطف کنید یک اذری روپیداکنید که موافق این نظر باشد. لازم به ذکر است که قیل از ورود اریایها به این سرزمین سومری ها و ایلامی ها در این سرزمین وجود داشتند که به طور قطع ثابت شده که سومریها ترک بودند.قبل از اینکه اریاییها از سیبری به این سرزمین بیاییند.