جشن شهریورگان

جشن شهریورگان

 

 می دانیم که در ایران پیش از اسلام, هر روز ِ ماه, نامی ویژه و جدا داشته است. ولی دیدگاهی که بر این پایه, وجود هفته را در ایرانی باستان رد می کند –آنچنان که شماری به بیراهه رفته اند- درست به نظر نمی آید! ایشان به همین انگیزه ی نادرست, جشن سوری را نیز غیر ایرانی و بدون پیشینه ی کهن می انگارند و... به هر روی نشانه هایی وجود دارد که وجود بخش بندی هفت گانه را در روزهای ماه, در ایران باستان آشکار می کند.

 

هرآینه روز چهارم هر ماه را ایرانیان, «شهریور» نام داده اند. پس روز چهارم از شهریورماه، زمان برپایی جشن شهریورگان است, همان گونه که روز فروردین, از ماه فروردین را جشن فروردینگان و روز مهر, از مهرماه را جشن مهرگان و... نامیده و جشنی برپا می شود.

 

 جشن شهریورگان از دسته ی جشن های آتش(سده, سوری و...) و همپیوند است با امشاسپند توانمند خَشترا/ شهریور/ پادشاهی(اوستایی=خْـشَـتْـرَه ‌وَئیریَـه). این فرشته در زمین پاسدار زر و سیم و دیگر فلزات و نماد جوانمردی و دستگیری از فروافتادگان و سُستان است و در فرازمین، نماد قدرت و توانمندی/نیروی شاهی ِ برگرفته از خداست. همچنین این فرشته! همپیوند با –چنانکه از نامش آشکار است(پارسی باستان=خشایَثی یَ)– پادشاهی و بی گمان فرٌ شاهان دادگر است.

 

 این جشن به وارونه ی جشنهای ملی؛ امروز ریختاری مذهبی دارد و همچون دیگر جشن های ملی (نوروز, سده, سوری و...) همگانی نیست و بیشتر در میان زرتشتیان گرمی دارد. ولی با توجه به پیوند میان این جشن و پادشاهان و جنبه ی ملی  ِ پیوند دادن شاه و خدا در میان ایرانیان, می توان انگاشت که این جشن نیز جشنی ملی و فرامذهبی بوده که امروز در پی رویدادهایی کاملا ریختی مذهبی به خود گرفته است.

 

 .هر گونه برداشت از نوشته های این تارنگار، تنها با ذکر نام  نویسنده و نشانی تارنگار مجاز میباشد(کورش محسنی)

 

جشن شهریورگان

/ 3 نظر / 24 بازدید
زهرا

سلام وبلاگ زیبایی دارین خوشحال میشم به وبلاگ من هم سر بزنین موفق باشین در پناه حق

زهرا

salam age mikhayn weblogetoon sari tar bala biyad bayad matalebetoono kamtar konin... ba tavajoh be inke matalebetoon axaran toolani hastan pishnahad mikonam dar saffeye nakhost 2 ya hatta 1 matlab bezarin... va inke age mitoonin neveshtehaye kenare ghalebetoono kamtar konin... ta jaee ke emkan dare az ax haye kam hajm estefade konin... omidvaram in pishnahadat mofid bashe baratoon movafagh bahsin dar panahe hagh