آذربایجان در زمان اشکانیان

آذربایجان در زمان اشکانیان
خاندان آتروپات
کورش محسنی

  آگاهی ما درباره‌ی واپسین افراد  خانواده‌ی آتروپات، بسیار اندک است. باید دانست که به گواهی استرابو، نام و اصطلاح "آتروپات" ریشه‌ی نام "آذربایجان" است. این سامان که تا پیش از روی کار آمدن خاندان آتروپات ماد کوچک خوانده می‌شد پس از روی کار آمدن این خاندان "آتورپاتگان" نام گرفت به معنای "نگاهبان آتش". می‌دانیم که در سال 67 پ.م مهرداد نامی که داماد تیگران دوم ارمنی بوده با جُداسَری و بدون اتکا بر پدر زن خوش، در آذربایجان فرمان می‌رانده است.

  دو سال پس از او "داریوش" فرمان‌روای این بخش از ایران بوده است. به گفته‌ی "آپیان"، پومپئوس، سردار رومی در سفر جنگی خود به شرق، داریوش را شکست داده و وادار به گریز کرد. همچنین پلوتارک اشاره می‌کند که شاه ماد، سفیری را -برای اعلام فرمان‌بری- به نزد پمپئوس فرستاده و او نیز پاسخ دوستانه‌ای به وی داده است. در سکه‌هایی که از داریوش ساتراپ ماد به دست آمده از او به عنوان ارشک باد شده است.

  پس از آن "آرتاوازد" پسر آریابرزن، برجسته‌ترین و نام‌آورترین نماینده از فرمان‌روایان دودمان آتروپات است که در زمان فرمان‌روایی‌اش آتروپاتگان، نقش مهمی رادر تحولات منطقه ایفا می‌کرده است. او در آغاز با فرهاد چهارم اشکانی، ضد آنتومیوس و سپس آنتونیوس و آوگوستوس، قیصر روم، پیوند دوستی و خویشاوندی بر قرار کرد.

   آریابرزن دوم نیز تا نزدیک سال سوم م. به پشتیبانی دولت روم بر آتورپاتکان و بخشی از ارمنستان فرمان می‌راند. تاسیت مورخ رومی او را یک مادی خوش اندام و دارای رفتار و روحیه‌ی پسندیده معرفی کرده است. می‌توان گفت از این پس فرمان‌روایی خاندان آتروپات بر آذربایجان به پایان رسیده است. پس از او "ونن" برادر "اردوان" به فرمان‌روایی آتروپاتگان منصوب شد. همگی نام‌ها و اشخاص فرمان‌روای آذربایجان در آن زمان، آشکارا ایرانی هستند.

منبع:
محسنی، محمدرضا 1389: "پان‌ترکسیم، ایران و آذربایجان"، انتشارات سمرقند، ص 118
*هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نشانی تارنگار و نام نویسنده مجاز است.

/ 9 نظر / 179 بازدید
وب نواز

با سلام انجمن وبلاگ نویسان ایران آغاز به کار کرد (www.webnavaz.com). وبلاگ نویس عزیز برای اینکه افراد بیشتری با نوشته های شما آشنا شوند می توانید مطالب خود را در سایت وب نواز هم منتشر نمایید. برای گرفتن نام کاربری و رمز عبور به قسمت ثبت نام وبلاگ نویسان در منوی بالای سایت مراجعه بفرمایید.

علی بیگی

درود دوست عزیز وبلاگ بسیار زیبای داری بنده پژوهشگر در حیطه مطالعات ایران شناسی هستم خوشحال میشم تبادل لینک داشته باشیم(با این عنوان پارسوماش.علی بیگی).پیروز باشید.

علی بیگی

درود دوست عزیز وبلاگ بسیا ر زیبای دارید.بنده پژوهشگر در حیطه مطالعات ایران شناسی هستم خوشحال میشم تبادل لینک داشته باشیم.پیروز باشید(پارسوماش.علی بیگی)

آذین

درود بر دوست آریایی عزیزم خیلی منتظرشدم تا به وبلاگم سربزنی اما متاسفانه نظری دریافت نکردم.. خیلی غمگینم دوست آریایی عزیزم منتظرت هستم.. دوستدارت اذین

علیرضا

سلام ای ایرانی. من شمارا در وبلاگم لینک کردم در انتظار لینک کردن من. دوست دارت علیرضا.[گل]

aidin shams

it huriyar karvan gechar yaman dema

...................

ایرانی ها کین ؟ یه مشت عقده ای پاپتی . کوروشتونم حروم زاده بوده چه برسه به شما ها . آذربایجانیا داغتون کردن چرا شب خواب می بینید ارمنستان و گرجستان و عراق و سوریه را هم فتح کردید ؟

من فارسم

ایران بیزیمکیدیر، آیریلماقین ئؤلومدن سونرا آیری آنلامی یوخدور. آیریلان، تورکلردن آیریلیر. قوی دونیا بیرلشسین بیزیم ئوستوموزه. یئنه چینگیز خان کیمی تورکلری بیرلشدیریب، آغیزلارین اَزَریک. یاشاسین تورک.

آرا

دمت گرم