سپاه و مراتب نظامی ایران ساسانی

سپاه در زمان ساسانیان
مراتب نظامی در ارتش ساسانی
کورش محسنی

  ایران‌سِپَه‌بُد/وزَرگ فرمادار: تا زمان خسرو یکم ساسانی، سپاه ایران در زیر فرمان‌دهی یک تَن، سردار بزرگ به نام «ایران‌سِپَه‌بُد» بود. این سردار اخیارات‌اش بالاتر از یک سپه‌بُد امروزی بود. او وزیر جنگ و فرمانده‌ی همگی نیروها به‌شمار می‌آمد و در زمان بستن پیمان‌نامه‌ها اختیارات فراوان داشت. او از مشاوران شاهنشاه بود. از این دسته می‌توان برای نمونه می‌توان به ««سورن» نماینده‌ی ایران در گفتگو با یوویانوس قیصر روم و «سیاوش» ارتیشتاران‌سالار اشاره کرد.

  پُشتیگ‌بان‌سالار: فرمانده پاسداران شاهنشاهی ساسانی (چیزی همانند گارد جاویان هخامنشیان) را «پُشتیگ‌بان‌سالار» می‌گفته‌اند.

  پایگان‌سالار: بخشی از پیاده‌نظام (پایگان) به فرماندهی سَرپَرَست خود (پایگان‌سالار) در اختیار فرماندهان استان‌ها بوده و کار پاسداری از آن بخش و دژخیم (میرغضب!) و غیره را انجام می‌داده‌اند.

  تیربُد: برای پاسداری از دهات کوچک یک دسته تیرانداز به فرماندهی «تیربُد» وجود داشته است.

  آموزگار اسواران: از ماموران والاجایگاه بود که بایستی به شهرها و دهات برود تا مردم جنگو را به شیوه‌های جنگی و لشکری آشنا کند.

*هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نشانی تارنگار و نام نویسنده مجاز است. (کورش محسنی)

/ 2 نظر / 213 بازدید
sajad

با سلام. ممنون از وبلاگ خوبتون . در مورد عنوان فرمانده کل سپاه ساسانیان باید از " ورثرغنه نیگان " نام برد. اگه عنوان پشتیگ بان سالار را با ذکر منبع بیاورید ممنون میشم. در ضمن اگه موافق تبادل اطلاعات هستید میتونید به وبلاگ من سری بزنید و لینک کنید . با تشکر