سنگ نبشته

چند نمونه کتیبه از هخامنشیان
***

چنین گوید آریامن: ((اهورا مزدا این کشور پارس را به من عطا کرده است. کهمن نگهدارش باشم. به لطف اهورا مزدا من پادشاه این کشور هستم اهورامزدا به من یاری دهد.
چنین گوید آرشامه: ((اهورامزدا خدای بزرگ مرا پادشاه کرده است به لطف اهورا مزدا من نگهدار این سرزمین هستم. اهورامزدا به من یاری میدهد و از من حمایت میکند از قصر من‚ از سرزمین من نگهداری میکند.))

چنین گوید داریوش بزرگ: (( از زمانهای بسیار کهن در خانواده من نیاکان ما پادشاه بودند من نهمین ایشان هستم. من به لطف اهورامزدا پادشاه هستم. اهورامزدا است که این سرزمین را به من بخشیده.))

داریوش شاه گوید: ((برای کسی که اهورامزدا را میپرستد قدرت است‚ شادمانی است. اهورامزدا بزرگ است وی بزرگترین خدایان است او داریوش شاه را آفرید. او جهان را آفرید. آسمان پر از شگفتیها را آفرید. بشر را آفرید و برای او خوشی آفرید و داریوش را پادشاه کرد.))

* برگرفته از: تخت جمشید از نگاهی دیگر.

/ 8 نظر / 7 بازدید
mardavij

با درود.سوگمندانه شما در وبلاگتان نشانی ديگری گذاشته بوديد:reza-som@yahoo.com !! هم اکنون نامه ديگری برايتان می فرستم.با سپاس.راستی نگرتان درباره ۵۰۰ واژه ای که در تالار ادبيات گفتمان گذاشتم چيست؟بدرود

داريوش كياني

کورش عزيز نگاهی به قالب وبلاگ بکن، class="links" ها را در لینکهای بخش مقالات بايگانی شده اشتباه نوشته ای.

mardavij

با درود.بخش سوم يادداشتم را به تارنمايم آويختم.درباره ناسزاهای پان ترکهای شپش خوار هم نشانه شکستشان است و نيز سوز و گدازی که به نشيمنگاهشان افتاده است!! همچنين می خواستم از شما بخواهم که پيوند تارنمای افشين زند را هم به سياهه بيفزاييد.با سپاس

ایران ویج

اين بخش از وبلاگ بسيار زيبا و خواندنی است من که لذت بردم.

داريوش كياني

کورش عزيز نمی دانم عبارت را به پايان لينك‌ها خودت اضافه نكرده اي يا فراموش شده؟ به هر حال بدون وجود اين دستور، لينك‌ها سطر به سطر نمي شوند و به دنبال هم نوشته مي شوند، مانند همين مورد.

babayadgar

با سلام يک ای-ميل به من بفرست.

sozumuz

اين اولين بار است كه يك زن ايرانى موفق به دريافت چنين جايزه معتبر و افتخار آميز جهانى مىگردد٫ نيز نخستين بار است كه يك ترك (آذرى) و آذربايجانى صاحب اين عنوان جهانى شده است. گفتنى است در حاليكه بسيارى از شخصيتها و نهادهاى ايراني غير ترك و غير آذربايجانى و جهانيان از چپ و راست به مناسبت اين رويداد تاريخى بيانيه ها صادر نموده اند٫ اين بانوى نستوه ترك آذربايجانى و رخداد سترگ٫ تاكنون مورد عنايت نهادهاى مدنى آذربايجانى و شخصيتهاى ترك ايرانى قرار نگرفته است. (به استثناى نوشته كوتاهى از آقاى نگاهى كه در آن غير مستقيم به ترك بودن ايشان اشاره اى گرديده و نيز وئبلاگى كه به پاس ايشان گشوده شده است). به هر تقدير به سبب رويداد فرخنده و تاريخى اعطاى جايزه صلح نوبل به خانم عبادى و مطرح شدن استان و تركهاى همدان در رسانه ها در زير اطلاعات مختصرى در باره نواحى ترك نشين و آذربايجانى اين استان داده ام.

sozumuz

شهرستانهاى آذربايجانى استان همدان: يك- شيرين عبادى: ارمغانى ديگر از خلق ترك ايران به مبارزه آزاديخواهى٫ به فرهنگ مدارا و بشردوستى سؤزوموز بانوى ترك ايرانى مبارز حقوق بشر٫ مدافع حقوق زنان٫ كودكان٫دگرانديشان و مخالفان سياسى٫ خانم شيرين عبادى برنده جايزه نوبل شده است. همانگونه كه خود ايشان اعلام نمود اين جايزه به همه آنهايی تعلق دارد که در داخل و خارج از کشور ايران ، برای آزادی، دموکراسی، صلح و حقوق بشر تلاش کرده اند. بيگمان كه اين حادثه تاريخى باعث شعف و افتخار تمام آزادىخواهان٫ انسان دوستان٫ مبارزان راه حقوق بشر و البته كه زنان همه كشورهاست. نيز اين انتخاب مطمئنا به مبارزه در راه گسترش دمكراسى٫ تضمين آينده اى انسانى و حقوق اوليه بشر مخصوصا در خاورميانه٫ جهان اسلام و ايران شتاب بسيار خواهد بخشيد و به پيشبرد و اعتلاى آن كمك خواهد نمود.